Genel 19 EKİM 2009 / 06:34

Online müzik piyasasında neler oluyor?

İnternet alanında Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmeleri inceleyerek analiz eden Webrazzi, online müzik piyasasını mercek altına aldı.

İnternet alanında Türkiye'de ve dünyada yaşanan gelişmeleri inceleyerek analiz eden Webrazzi, online müzik piyasasını mercek altına aldı.


Webrazzi, Google Trends verilerini kullanarak gerçekleştirdiği bir araştırma ile "Online müzik piyasasında arz fazla ama talep nerede?" sorusuna yanıt aradı. Türk internet pazarına yön veren en önemli içeriğin müzik olduğunu ortaya koyan araştırmadan web sitesi engellemelerinin büyük çoğunluğunun müzik içeriklerinden dolayı gerçekleştiği, son dönemde markaların en fazla yatırım yaptığı alanın müzik olduğu ve müzik girişimlerinin üçüncü partilere en çok gelir yaratan iş modeli olduğu gibi önemli sonuçlar elde edildi. Bununla birlikte araştırma, online müzik girişimlerinin Türk internet kullanıcıları nezdinde yeterli popülerliğe ulaşmadığını da gösterdi.

Araştırmadan elde edilen sonuçları değerlendiren Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal, konu hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: "Yapmış olduğumuz araştırma, Türk internet kullanıcılarının müzik içeriğini sevdiklerini gösteriyor. Ancak internetteki arama sonuçlarına bakıldığında ‘müzik' kelimesinin son yıllarda önemli bir artış sergilemediği görülüyor. Türk internet pazarında müzik, açık kalmış bir alan niteliği taşıyor. Müzik içeriği konusunda oturmuş bir yöntem de bulunmuyor. Bir başka deyişle, ülkemizde profesyonel müzik içeriği konusunda kolay uygulanabilir ve doğru bir lisanslama modeli henüz yaygınlaşmadı. Bunun en önemli sebebi ise müzik alanında en fazla talebin ‘profesyonel içeriğe' yönelik olması. Dolayısıyla bu alandaki girişimler farklı modeller uyguluyor. Bu da kullanıcıların standart bir yapı algılamalarını ve talep artışını engelliyor. Video sitelerinde ise ‘amatör içerik' daha fazla talep görüyor ve viral bir dağılımla bu trend güçleniyor."

http://www.webrazzi.com/2009/09/24/online-muzik-piyasasinda-arz-fazla-ama-talep-nerede/