Genel 11 MART 2010 / 12:38

Online dolandırıcılığa dikkat

İnternetin yaygın kullanımı ile online dolandırıcılık vakaları da giderek artıyor.

İnternetin yaygın kullanımı ile online dolandırıcılık vakaları da giderek artıyor.


Bugün, dolandırıcılığın İngiltere ekonomisine yıllık maliyeti 30 milyon pound. Bu da İngiltere'de kişi başı 621 pound'a denk geliyor. İngiltere'de dolandırıcılık ile mücadele eden hükümet ajansı, yayınlandığı şaşırtıcı araştırma ile problemin boyutlarını gösterdi.

Öte yandan, online dolandırıcıların metotları gittikçe karışık hale geliyor, tüketicilerin ve işletmelerin bu suçluların yeni taktiklerine karşı tedbirli davranmaları gerekiyor.

Son günlerde Haiti temalı alan adıyla ortaya çıkan ve büyük felaket sonrasında halktan kahramanca bağış yapmalarını isteyen yüzlerce potansiyel dolandırıcılık vakası görüldü. AVG'nin araştırmaları, tüketicilerin yalnızca yılbaşında sahte web siteleri ve diğer online dolandırıcılıklar nedeniyle 185 milyon pound kaybettiğini gösteriyor.

AVG Technologies online dolandırıcılığın kurbanı olmanızı önlemek için size ipuçları sunuyor:

1- Bağlanmadan önce: Bir URL tarama aracı edinin, böylece zararlı linklere tıklayarak virüslü web sayfalarından zarar görmezsiniz. AVG Linkscanner bu işlemi ücretsiz yaparken, diğer tüm güvenlik sistemleri ile de çalışabiliyor.

2- ‘‘S''e bakın: Web sitelerinin satın alma ve çıkış süreçlerinde sitenin URL'sinde ‘https'' olduğundan emin olun. Bir web sitesinin güvenli bölümünde olduğunuzda, tarayıcınızda ya da adres çubuğunda ve sağ alt köşede asma kilit ikonu olan "S"i görürsünüz.

3- Güvenlik yazılımınız güncel olsun: Güvenlik yazılımı sağlayıcınızdan son virüs koruma yazılımı güncellemelerini yaptığınıza emin olun.

4- Özel bilgilerinizi gizli tutun: Sadece online alışveriş yapmak için özel bir e-mail hesabı oluşturabilirsiniz. Alışveriş için sahip olduğunuz diğer hesaplardan farklı bir şifre kullanın. Online alışveriş e-mail hesabınız hiçbir şekilde sizin günlük, kişisel e-mail hesabınıza bağlı olmamalıdır. Ayrıca online alışverişlerinizin onay ve e-mail onay sayfaları gibi kayıtlarını muhafaza edin.

5- Şifrelerinizi karıştırın: Her alışveriş hesabı, banka hesabı, kredi kartı hesabı ve e-posta hesabı için benzersiz bir şifreniz olmalı. Bunları yazın ve bilgileri güvenli bir yerde tutun. Her hesap için benzersiz parola hırsızların, kişisel bilgilerinizi çalmalarını zorlaştırır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun