Genel 31 MAYIS 2010 / 11:29

Önemli verileri optik diskte saklamayın

Çünkü optik disklere saklanan çoğu veri 10. yılını bile göremiyor.

Çünkü optik disklere saklanan çoğu veri 10. yılını bile göremiyor.


Önemli verilerinizin yedeğini almak için optik diskleri tercih ediyorsanız bir kez daha düşünün. Çünkü Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü'nün son yaptığı çalışmalara göre optik disklere yazılan çoğu veri, 5 ila 10 yıl arasında kullanılamaz hale geliyor.

Laboratuar ortamında gerçekleştirilen ısı, nem ve ışıkla suni yaşlandırma testlerini yürüten enstitü araştırmacılarından Franck Laloe'in verdiği bilgiye göre, ilk çıktığında yüzyıllar boyu dayanabileceği söylenen bu medyaların bir veri depolama ortamı olarak güvenilirliği ciddi biçimde sorgulanması gereken bir konu. Üstelik Laloe aynı markaya sahip diskler arasında bile ciddi kalite farklarına rastladıklarını, dolayısıyla markanın tek başına güvenilirlik konusunda bir gösterge olamayacağını öne sürüyor. Dahası, disklerin üzerine vurulan logolar bile diskin dayanıklılığı üzerine doğrudan etki ediyor.

Yapılan araştırmanın sonuçları gerçekten bir hayli düşündürücü. Peki bu durumda ne yapmalı? Uzmanlar, önemli verilerin yedeklerini optik medyalar üzerine depolama konusunda ısrar eden kullanıcıların bu verileri en az 2-3 yılda bir taze disklere aktarmalarını tavsiye ediyorlar.

Ayrıca aynı verinin harici disk gibi ortamlarda ikinci bir yedeğinin alınmasının da iyi olacağı söyleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun