Genel 26 HAZİRAN 2009 / 10:30

Olympus Türkiye’de hedefler büyük

Olympus, ekonomik kriz ile birlikte yatırımlarını Türkiye’ye kaydırıyor. 2007 yılında İstanbul’da açılan temsil ofisinin ardından şimdi de Olympus İstanbul A.Ş ile stratejik bir merkez olma yolunda adımlarını atıyor.

Olympus, ekonomik kriz ile birlikte yatırımlarını Türkiye’ye kaydırıyor. 2007 yılında İstanbul’da açılan temsil ofisinin ardından şimdi de Olympus İstanbul A.Ş ile stratejik bir merkez olma yolunda adımlarını atıyor.


Olympus İstanbul A.Ş'nin açılışı Olympus Imaging Avrupa Başkanı Nacho Abia, Pierre Lacroix, Uwe Lüssem, Matthias Jakob, Heino Hilbig, Peter Hawkins ve Olympus Türkiye Bölge Müdürü Ali Demirtel'in katılımıyla Tarihi Esma Sultan Yalısında gerçekleşen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Olympus Imaging'in Avrupa Başkanı Nacho Abia,  "Türkiye pazarı bulunduğu coğrafi konum ve ekonomik hacim itibariyle büyümek için cazip bir pazar. Güçlü, genç ve dinamik bir pazar olduğu kadar teknolojiye de ilgisi oldukça fazla. Biz, Türk müşterileri ile doğrudan ilişkiler kurabilmek üzere geldik. Nitekim, Türkiye, Avrupa ve Asya arasında kültürel ve ticari bir köprü görevini görmektedir. Türkiye ile diğer cazip pazarlara da erişebilmeyi planlıyoruz. Hedefimiz ise Olympus markasını Türkiye'deki yeni merkezinden güçlendirmek" dedi.

Hedef bir numara olmak


Olympus Türkiye Bölge Müdürü Ali Demirtel ise, önümüzdeki dönemdeki büyüme planlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Türkiye'deki orta vadedeki hedefimiz 15% pazar payı ile ilk üçe oturmak ve fotoğraf markaları içinde 1 numara olmak. Ses kayıt cihazları pazarında dünyada olduğu gibi birinci olmak. Bu yıl için belirlediğimiz hedeflerimize Haziran ayında ulaştık ve istikrarı yakaladık."


2008 yılında % 2,9 pazar payı ile birlikte pazarda 9'uncu sırada bulunduklarını kaydeden Demirtel, şu anda pazar paylarını % 6.4'e yükselttiklerini ve pazarda ilk 4 içinde yer aldıklarını vurguladı. Dünya'da ve Türkiye'deki ekonomik kriz ile birlikte satın alma gücünün düştüğüne dikkat çeken Demirtel, "Şu anda, 2007 yıllındaki Fotoğraf Makinelerinin satışlarına bakarsak adetsel ve cirosal olarak küçüldü. Bu demek oluyor ki krizin bitimi ile birlikte bir talep patlaması yaşayabiliriz. Türkiye Fotoğraf sektörüne baktığımızda son üç çeyrek boyunca sürekli bir düşüş gözlemlenmekte. Bu sadece ekonomik krizin etkisinden değil aynı zamanda %20lik ÖTV'den de kaynaklanıyor" diye konuştu.


Demirtel, son yıllarda pazar payı açısından değil ama cirosal olarak herkesin büyüdüğüne dikkat çektiği konuşmasında: "Artık cirosal olarak kaybeden ve kazanan olacak. Türkiye'de bir satış şirketi kurarak birçok ciddi markalardan önce davrandık. Bu anlamda kazanan taraf biz olacağız" dedi.


Olympus PEN E-P1 modeliyle geri dönüyor


15-16 Haziran tarihlerinde Avrupa'da düzenlenen basın toplantısının ardından ilk kez İstanbul'da tanıtılan E-P1 fotoğraf makinesinin tüm dünyada çığır açacağına inan Demirtel, Pen modeliyle yeni bir kategori oluşacağını da dikkat çekti. Pen modelini tanıtan Heino Hilbig , "Olympus ilk PEN modelini 1959 çıkardı ve o yıllarda bir talep patlaması yaşadı. Şu an Olympus'un PEN modelini örnek alarak ürettiği E-P1 ile ilgili olarak aldığımız iyi yorumlar bizi oldukça motive etti ve çok doğru bir yolda olduğumuzu gösterdi" dedi.


 


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun