Genel 21 KASIM 2008 / 10:12

Olmayan paramızı altına yatırıyoruz

Era Research & Consultancy'nin gerçekleştirdiği 'Küresel ekonomik krizin ülkemize etkisi' başlıklı araştırmanın sonuçları, Türk halkının 2009 yılına karamsar baktığını gösteriyor. Araştırmaya göre en cazip yatırım aracı ise altın.

Era Research & Consultancy'nin gerçekleştirdiği 'Küresel ekonomik krizin ülkemize etkisi' başlıklı araştırmanın sonuçları, Türk halkının 2009 yılına karamsar baktığını gösteriyor. Araştırmaya göre en cazip yatırım aracı ise altın.


Era Research & Consultancy, küresel krizin Türkiye ekonomisine etkilerini 16 - 31 Ekim 2008 tarihleri arasında rastsal olarak seçilen toplam 613 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmayla mercek altına aldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Erzurum ve Samsun’da gerçekleştirilen “Küresel ekonomik krizin ülkemize etkisi” başlıklı araştırmanın sonuçları, Türk halkının 2009 yılına karamsar baktığını gösteriyor. Araştırmaya göre; halkın yüzde 66’sı 2009’da ekonomininn daha kötü olacağına inanıyor. Diğer yandan halkın krizde yüzde 45’le en çok doğalgaz, elektrik ve su kullanımında tasarrufa gittiği; buna karşılık eğlence giderlerinde kısıtlamayı pek tercih etmediği görülüyor. Araştırmaya katılanlar ‘Paranız olsaydı hangi alana yatırırdınız?’ sorusuna yüzde 46’lık oranla altın yanıtını verirken, yüksek eğitim grubunda yer alanların ilk tercihleri ise vadeli YTL. Altından sonra en fazla tercih edilen yatırım enstürümanı ise yüzde 12 ile gayrimenkul ve yine yüzde 12 ile vadeli YTL. Halkın yüzde 72’si ekonomik koşulların geçtiğimiz bir yıla göre daha kötü olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 66’sı ise Türkiye ekonomisinin önümüzdeki bir yıl içinde daha kötü olacağına inanıyor. Küresel ekonomik krizin Türkiye’yi ne derece etkilediği sorusuna, katılımcıların yüzde 57’si çok etkilediği yanıtını verirken, yüzde 32’si ise biraz etkilendiğini belirtiyor. Ekonominin kriz ortamında daha iyi olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 15. Araştırmaya katılanların yüzde 58’i ise ekonomik krizin önümüzdeki üç ayda Türkiye’yi çok etkileyeceğini düşünüyor. Küresel ekonomik krizin bireyi ve aileyi de şimdiden çok etkilediğine inananların oranı ise yüzde 49. Bu durumun ailelerine etkisinin önümüzdeki üç ayda daha da artacağına inananların oranı yüzde 52.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun