Genel 23 HAZİRAN 2011 / 17:13

Olaylı reklam sakıncalı bulunmadı

Reklam Özdenetim Kurulu’na hakkında şikayette bulunulan Vodafone reklamının değerlendirme süreci sona erdi. Vodafone reklamının gösterimi devam edecek.Vodafone tarafından yayınlanan ‘Capital 500’ reklamı hakkında Turkcell tarafından yapılan şikayet Reklam Özdenetim Kurulu tarafından incelendi ve hadise Vodafone lehine alınan kararla sonuçlandı.

Vodafone tarafından yapılan basın açıklamasına göre, kurulun bu hafta yaptığı değerlendirme toplantısında, söz konusu reklamla ilgili şikayet edilen maddelerin neredeyse tamamında Vodafone’un haklı olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Reklam Özdenetim Kurulu'na şikayet edilen ‘Capital 500’ reklamının ilgili yapılan değerlendirmesi şöyle sonuçlandı: Kurul, reklamdaki "Capital Dergisi'nin belirlediği en büyük 500 şirketten kaçı Vodafone'lu oldu?" şeklindeki soruya verilen “246 şirket” cevabında bir sakınca olmadığını belirtti.

Ayrıca kurula iletilen ‘BTK Üç Aylık Net Satış Gelirleri Raporu’nun 1. ve 4. çeyrekteki rakamların karşılaştırılmasına bakıldığında Vodafone Türkiye’nin net satış gelirlerindeki artışın pazarın ortalama büyümesinden daha yüksek olması sebebi ile reklam filminde ‘Türkiye'nin en hızlı büyüyen operatörü’ iddiasına yer verilmesi de aykırı bulunmadı.

Sonuç olarak Vodafone Türkiye tarafından hazırlatılan ‘Capital 500’ reklam filminin yayınına tüm hızıyla devam edileceği şirketin duyurusunda açıkça belirtildi.