Genel 13 ŞUBAT 2009 / 14:17

ÖİV indiriminde yeni adım

Özel İletişim Vergisi'nin, yüzde 15'den yüzde 5'e indirilmesine yönelik yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Özel İletişim Vergisi'nin, yüzde 15'den yüzde 5'e indirilmesine yönelik yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.


Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetinden alınan Özel İletişim Vergisi'nin (ÖİV), yüzde 15'den yüzde 5'e indirilmesine yönelik yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Söz konusu Tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Tasarının önümüzdeki hafta yasalaşması bekleniyor.TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ekonomik krizi önlemeye ilişkin düzenlemeleri içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edildi.Ön ödemeli kart satışları dahil, her çeşit telekomünikasyon işletmeciliği kapmasındaki tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri, radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetler ile kablolu ve kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmeti kapsamına girmeyen, diğer telekomünikasyon hizmetlerinden yüzde 15 Özel İletişim Vergisi alınacak.Söz konusu hizmetlerin birlikte veya birbiriyle bağlantılı olarak verilmesi halinde, her hizmet tabi olduğu oran üzerinden vergilendirilecek.Bakanlar Kurulu, yüzde 25 ve yüzde 15 oranlarını ayrı ayrı veya birlikte yüzde 5'e, yüzde 5 oranı ise sıfıra kadar indirmeye veya belli oranlarda artırmaya yetkili olacak.Bundan sonra elektronik ortamda birlikte alınabilecek muhtasar beyannameler ile sigorta prim bildirgelerinden sadece muhtasar beyanname için 20 lira damga vergisi tahsil edilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun