Genel 02 HAZİRAN 2010 / 13:12

"Ödüllü mesajlara dikkat"

Mobil Pazarlama Derneği Türkiye, tüketicilerin telefonlarına gelen ödül içerikli SMS'lere itibar etmemesini öneriyor.

Mobil Pazarlama Derneği Türkiye, tüketicilerin telefonlarına gelen ödül içerikli SMS'lere itibar etmemesini öneriyor.


Mobil Pazarlama Derneği (MMA) Türkiye, son dönemde cep telefonu kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılık mesajları konusunda tüketicileri dikkatli olmaya çağırdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan MMA Türkiye Eşbaşkanı Elvin Altun, cep telefonu abonelerine bir başka abone tarafından "A şirketinden para ödülü/dakika/kontör kazandınız. Ödülü almak için B numarasını arayınız, C hesabına para yatırınız. ATM'den banka kartınızla işlem yapınız" şeklinde mesajlar gönderildiğine dikkat çekerek, tüketicilerden bu tür mesajlara itibar etmemelerini istedi.

"SMS'le para ödülü dağıtılmıyor"

Mobil pazarlama kampanyalarında şirketlerin ya da cep telefonu operatörlerinin dolandırıcılık amaçlı SMS'lerde iddia edildiği gibi bir para ödülü dağıtmadığını vurgulayan Elvin Altun şu önemli uyaraları yaptı:

"Son dönemde giderek artan ve farklı şekillerde karşımıza çıkan dolandırıcılık amaçlı bu mesajlar tüketicilerin yanı sıra reklamveren ve cep telefonu operatörlerini de mağdur ediyor. Dolandırıcılık amaçlı bu tür mesajlara karşı hukuki yollardan mücadele ediyoruz, ancak tüketicileri de bilinçli olmaları konusunda uyarıyoruz. Cep telefonu aboneleri, tanımadığı numaralardan gelen bu mesajları dikkate almamalı. Kendilerine gelen mesajlardan şüphelenen aboneler bilgi almak için bağlı bulundukları operatörlerin çağrı merkezi ya da kurumsal internet sitelerine başvurabilir. Şikâyetçi olan tüketiciler Cumhuriyet Savcılıklarına bireysel olarak başvuru yapabilir. Şikâyet dilekçe örneklerine operatörlerin web sitesinden de ulaşmak mümkün."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun