Genel 09 NİSAN 2009 / 14:57

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’ne test otomasyonu desteği

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün test eğitimini desteklenmesi amacıyla HP ve 4S tarafından test sunucusu bağışlandı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün test eğitimini desteklenmesi amacıyla HP ve 4S tarafından test sunucusu bağışlandı.


Öğrenciler tarafından uygulamaların kullanılması ve gerçek ortamlarda pekiştirilmesi amaçlanan projede HP Yazılım Grubu Çözüm Mimarı Cem Çoban da test otomasyonu konusunda bir ders verdi. ODTÜ Enformatik Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Sadık Eşmelioğlu, yazılım konusunda başarılı olunması için kalite süreçlerinde test otomasyonunun önemini vurguladı. Türkiye’nin de diğer ülkelerde olduğu gibi bu konuda geçiş süreçlerini yaşadığını belirten Eşmelioğlu, öğrencilerin de bu geçiş sürecinde böyle bir projeyle pratikte de daha başarılı olacaklarını düşündüğünü ifade etti.


Ders sonrasında görüşlerini aldığımız Cem Çoban ise, HP tarafından ODTÜ Enformatik Enstitüsü’ne bağışlanan test otomasyonu ile birlikte öğrencilerin teorik ile pratik arasındaki farkları görebileceğini ve derslerde sunum olarak görülen konuları da gerçek ortamlarda görme fırsatı yakalayacağını ifade etti. Çoban, “Uygulama geliştirme ile doğrudan veya dolaylı olarak mesai harcayan tüm kurumlarda ilk karşımıza çıkan eksiklik büyük bir çoğunlukla test ve uygulama kalite güvencesi alanlarına yeterli değerin verilmemiş olmasıdır” dedi.


Çoban, yazılım geliştirme safhasından önce sınanmasının maliyetleri ve riskleri düşürürken ürün kalitesini de artırdığını belirtti. Çoban sözlerine şu şekilde devam etti: “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hatalar yüzde 70 oranında yazılım geliştirme yaşam döngüsünün ilk safhalarında gereksinim ve tasarım aşamasında ortaya çıksa da doğru bir gereksinim analizi ve tasarım süreci olmadığında çoğunlukla gözden kaçmaktadır. Diğer yandan gerçek hayatta hatalarla yüzde 60 oranında son kullanıcı kabul testlerinde yüzyüze kalınmaktadır.”