Genel 03 KASIM 2010 / 10:46

Oda anahtarları yerini cep telefonlarına bırakıyor

İsveç'te bir otel, kapıların anahtar yerine cep telefonuyla açılması uygulamasını başlattı.

İsveç'te bir otel, kapıların anahtar yerine cep telefonuyla açılması uygulamasını başlattı.


Stockholm'de bir otele gittiğinizde oda kapılarının kartla değil, cep telefonuyla açıldığını görebilirsiniz. Dünyanın en büyük kapı kilidi üreticilerinden biri olan Assa Abloy AB, Stockholm'deki Clarion Hotel'de bu yönde pilot bir uygulamaya başladı.

Uygulamada telefonlar üzerine yerleştirilen kısa mesafeli radyo vericisiyle, temas etmeden kapı kilidi açılabiliyor. Şu anda bazı kredi kartlarında kullanılan sisteme benzeyen temassız çalışan sistem, hayatımızda başka bir alanda da girdi.

Kısa mesafeli radyo teknolojisinin yakın zamanda akıllı telefonlarda bütünleşik olarak gelmesi bekleniyor. Bu sayede ödemeler, bilet kullanımları kâğıt masrafı olmadan yapılabilecek.

Cep telefonlarına gelmesi beklenen sistemin yaygınlaşması için bir ya da iki yıl geçmesi öngörülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun