Genel 15 TEMMUZ 2010 / 10:44

Obama elektrikli araçları 2,4 milyar dolarla teşvik ediyor

Amerika Başkanı 2015'te bir milyon elektrikli aracı yollarda görmek istiyor.

Amerika Başkanı 2015'te bir milyon elektrikli aracı yollarda görmek istiyor.


Amerika Başkanı Barack Obama 2015'e kadar elektrikli arabaların piyasaya hâkim olacağına inanıyor. Obama bu sebeple de elindeki 2,4 milyar dolarlık teşvikle otomobil şirketlerine göz kırpıyor.

Obama bu hafta elektrikli araçlar için geliştirilen pil projelerine destek için Michigan'a gidecek. Ayrıca orada daha önce duyurusu yapılan LG'nin sahip olduğu Compact Power'ın ürettiği pillerin Ford marka Focus modellerinde kullanılmasının törenle tanıtılması bekleniyor.

Ayrıca Compact Power'ın pil üretimi için tesis kurma projesini de açıklaması bekleniyor. 303 milyon dolara mal olması beklen fabrikanın, hükümet desteğiyle 151 milyon dolar gibi bir rakamla kurulması bekleniyor. Gelen bilgilere göre 2013 yılında fabrika'da 450 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Obama'nın teşvikinden General Motors da nasiplendi. Şirketin 106 milyon dolarıyla fabrika kurması da dâhil olmak üzere elektrikli araçlara yatırım yapabilmesi için 241 milyon dolarlık fon alması bekleniyor.

Obama ve kurmaylarının hedefleri arasında şu anda 33 bin dolar olan elektrikli araç pillerinin 2015 yılına kadar 10 bin dolara kadar indirilmesi bulunuyor. Ayrıca 20 bin elektrikli araç istasyonu, yollarda kullanılmaya başlanmış bir milyon elektrikli araç ve araç satışlarında uygun fiyat hedefleniyor.

Böylece çevreye duyarlı, düşük maliyetli otomobillerin yanı sıra yeni istihdam sahaları hazırlanması planlanıyor.