Genel 28 EYLÜL 2010 / 10:36

Obama ABD vatandaşlarını internetten gözetleyecek

Beyaz Saray terörle mücadele için internette kullanılan iletişim kanallarını gözetlemek istiyor.

Beyaz Saray terörle mücadele için internette kullanılan iletişim kanallarını gözetlemek istiyor.


George Bush’un telefon dinlemelerinden sonra, Barack Obama da işi bir adım öteye götürerek internet üzerindeki iletişim hizmet sağlayıcılarını takip etmek istiyor. Yani bu kararla birlikte Barack Obama ABD’li vatandaşların internet üzerinden kullandığı iletişim kanallarını da gözetleyebilecek.

New York Times’ın haberine göre yönetim, anlık mesajlaşma servisleri, Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri ve telefonla görüşmeyi sağlayan Skype gibi programları gizlice izlemeye hazır hale getirmek istiyor.

Hatta Beyaz Saray önümüzdeki yıl Obama yönetiminin kişilerin online ortamda gerçekleştirdiği iletişim geçmişini izlemesini sağlayacak yeni bir tasarıyı kongreye sunmayı planlıyor.

Her geçen gün artan terör tehlikesine karşı bir önlem olarak alınacak bu kararın güvenlik endişelerinde yeni bir dönem başlatacağı kuşkusuz. Terör şüphelilerini bu şekilde yakalamayı planlayan yönetim, tehdit oluşturabilecek mesajları bu yolla tespit etmek istiyor.

Beyaz Saray yetkilileri de terörle etkili olarak mücadele etmek için bu yöntemin gerekli olduğu düşüncesinde.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun