Genel 18 NİSAN 2011 / 08:42

Nortel’in kablosuz teknolojileri paylaşılamıyor

Nortel’in kablosuz teknolojileri kapanın elinde kalacak

Nortel’in kablosuz ağ teknolojileri patentleri için Google’ın 900 milyon doları gözden çıkarmasının ardından Bloomberg’de yer alan habere göre, RIM, ZTE ve Ericsson gibi dev şirketler rakamı yukarı çekerek patentlerin sahibi olmak istiyor.Kablolu ve kablosuz ağ teknolojileri konusunda yaklaşık 6 bin patentin sahibi olan Nortel, veri aktarımının artmasıyla dev şirketlerin rekabette bir adım öne geçebilmek için göz diktikleri bir şirket haline geldi.

Google bu ayın başında Nortel’in teknolojilerini satın alabilmek için 900 milyon dolar ödemeye hazır olduğunu açıklamıştı. Dev şirket, satın almayla Android ile mobil cihazlarda yakaladığı başarıya kablosuz ağ teknolojilerini de katmayı hedefliyor.

Nortel gelen yüklü teklif için aceleci davranmadı. Zira şirketin patentleri için RIM’in daha yüksek bir teklif yapmaya hazırlandığı bilgisi ulaştı. Ayrıca Çinli telekom devi ZTE, daha önce Nortel’in kablosuz operasyonlarının büyük çoğunluğunu satın alan Ericsson ve RPX’in patentlerin peşinde olduğu biliniyor.

Görünüşe göre Nortel patentleri elinden çıkarmadığı sürece fiyat artmaya devam edecek.