Genel 14 OCAK 2009 / 15:06

Nortel iflas koruma başvurusu yaptı

Telekom devi Nortel, borçlarının vadeleri sıkıştırınca iflas koruma başvurusu yapmak zorunda kaldı.

Telekom devi Nortel, borçlarının vadeleri sıkıştırınca iflas koruma başvurusu yapmak zorunda kaldı.


Nortel'in yönetim kurulu üyelerinin dün gece şirketin kötüye giden ekonomik durumunu görüşmek için toplandıkları belirtiliyor. Şirket son dönemde siparişlerin ani düşüşüyle zor durumda kalmıştı. Ayrıca, Eylül ayında satışa sunulan bazı bölümler için hala alıcı bulunamaması da şirketi zor duruma düşüen etkenlerden biri.


Nortel'in yarın borçlarının faizi olan 107 milyon doları ödemesi gerekiyor. Ayrıca, 15 Aralık 2008’de Export Development Canada'ya ödemesi gereken 750 milyon dolarlık borcu da bir ay sonrasına, yani yarına ertelenmişti. Nortel yöneticilerinin şirketin planları ile ilgili yorum yapmaktan kaçındıkları belirtiliyor.


 


Şirketin kasasında yaklaşık bir milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Ancak, şu anda uzun vadeli borcu 4.5 milyar dolara çıkmış durumda. Alacaklılar arasında JPMorgan Chase, Citigroup ve Royal Bank of Canada bulunuyor.Mahkemenin şirketi korumaya alması Nortel'e üretim ve Ar-Ge tesislerinin satışı ve yeniden yapılandırılması için esneklik sağlayacak. 2000 yılında Nortel  95 bin çalışanı ve 366 milyar cirosu ile Kanada’nın en büyük şirketi idi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun