Genel 07 TEMMUZ 2010 / 12:49

Nokia yazılım geliştiricilerini Ovi için bir araya getirdi

Nokia, uygulama mağazası Ovi için Türkiye'deki yazılım geliştiricilere seslendi.

Nokia, uygulama mağazası Ovi için Türkiye'deki yazılım geliştiricilere seslendi.


Nokia Geliştiriciler Günü geniş bir katılımla The Sofa Hotel'de gerçekleştirildi. Toplantıda, Nokia kullanıcıları için uygulama ve servisler geliştirecek yeni iş ortaklıklarının oluşturulması, Ovi servisleri etrafındaki mevcut ekosistemin geliştirilmesi ve bütünleşik çözümler sağlayıcısı olarak stratejik konumunun güçlendirilmesi hedeflendiğinin bilgisi verildi.

Yazılım geliştiricilerinin Nokia Ovi için bir araya geldiği toplantının ilk oturumunda konuşan Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce, "Yazılım geliştiriciler için Nokia'nın sunduğu platform iyi düzeyde para kazanmalarını sağlayacaktır. Türkiye bazında düşünüldüğünde de en çok uygulama indirilen ilk 10 ülkeden biri olduğu düşünüldüğünde, yazılım geliştiricilere daha fazla ihtiyaç duyuluyor" dedi.

2009'un sonunda Türkiye'de Türkçe olarak sunulan Ovi Mağaza'nın kısa sürede dünya çapında büyük başarıya imza attığını ifade eden Pierce, "Ovi'nin müzik servisini dünyada en çok kullanılan ülke de Türkiye. Ovi'nin mesajlaşma servisinin kullanım rakamlarına bakıldığında Türkiye'yi yine ilk onda görüyoruz" dedi.

Nokia'nın taşınabilir bilgisayarlar için Intel'le birlikte MeeGo, akıllı telefonlar için Symbian ve mobil telefonlar için de Series40 isimli yazılımı geliştirdikleri ifade edildi.

Geliştiriciler gününde ikinci konuşmayı yapan Nokia Türkiye Servisler ve Çözümler Yöneticisi Salih Özkan, "Beş yıl içinde mobil bilgisayar kullanımının masaüstü bilgisayarı geçmesini bekliyoruz. Bu sebeple herkes bulunduğu yerden bağlantı sağlamak isteyecek. Buna uygun uygulamalar ve çözümler sunmamız gerekiyor" dedi.

Toplantıda aktarılan bilgilere göre, Ovi'den günde 1,7 milyon uygulama indiriliyor. Şu anda Ovi Mağaza'da 10,000'in üzerinde içerik kalemi bulunuyor. Nokia'nın Qt SDK, WRT araçları ve API'ler gibi zenginleşen uygulama geliştirme teknolojileri, Nokia'nın sunduğu Ovi Mağaza, Nokia cihazlarına önceden yükleme ve üçüncü parti kanallar (içerik toplayıcılar ve operatörler) gibi farklı kanallar üzerinden yerel ve küresel olarak milyonlarca kullanıcıya erişebilen çeşitli uygulama ve widget'ların hızla geliştirilmesine olanak tanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun