Genel 21 ARALIK 2012 / 15:10

Nokia ve RIM lisans sorununu masada çözdü

Nokia ve RIM lisans sorununu masada çözdü

Nokia ve RIM arasında uzun süredir devam eden lisans hakları konusundaki anlaşmazlık, iki şirketin lisans anlaşması imzalamasıyla son erdi. RIM’den Nokia’ya bir kereye mahsus ve sürekli olarak yapılacak ödemeleri içeren anlaşmanın finansal boyutu hakkında her iki şirket de açıklama yapmaktan kaçındı. Buna rağmen kulislerde anlaşmanın finansal boyutunun daha önce Nokia ve Apple arasındaki anlaşmanın şartlarıyla benzerlik taşıdığı konuşuluyor.

Uzunca bir süredir iki şirket arasında devam eden anlaşmazlık mahkemelere taşınmış, ABD, İngiltere ve Kanada’da beklemekte olan çeşitli davalar açılmıştı. Son olarak Nokia, RIM’e karşı İsveç tahkimindeki davayı kazanmış ve mahkeme BlackBerry ürünlerinin WLAN ağlarıyla ilgili patent haklarını çiğnediğine karar vermişti. Bu kararı açılan diğer davalarda emsal olarak kullanmaya hazırlanan Nokia, RIM’le yapılan anlaşmayla birlikte davalardan vazgeçecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Nokia sektörde Ar-Ge alanına en çok yatırım yapan şirketlerden biri. Bu alana son 10 yılda 40 milyar dolar gibi dev bir bütçe ayıran şirket, Apple’ın Ar-Ge çalışmalarına harcadığı paranın tam 4 katına ulaşmıştı.

Patent konusunda da mobil sektörün en geniş portföye sahip olan şirketlerinden olan Nokia’nın, Ar-Ge ve patent konusundaki üstünlüğünü, kullanıcılar tarafından daha çok ilgi çeken cihazlar üretmesi durumunda mobil cihaz sektöründeki eski başarılı günlerine dönebileceğini söyleyebiliriz.