Genel 21 ARALIK 2012 / 15:10

Nokia ve RIM lisans sorununu masada çözdü

Nokia ve RIM lisans sorununu masada çözdü

Nokia ve RIM arasında uzun süredir devam eden lisans hakları konusundaki anlaşmazlık, iki şirketin lisans anlaşması imzalamasıyla son erdi. RIM’den Nokia’ya bir kereye mahsus ve sürekli olarak yapılacak ödemeleri içeren anlaşmanın finansal boyutu hakkında her iki şirket de açıklama yapmaktan kaçındı. Buna rağmen kulislerde anlaşmanın finansal boyutunun daha önce Nokia ve Apple arasındaki anlaşmanın şartlarıyla benzerlik taşıdığı konuşuluyor.

Uzunca bir süredir iki şirket arasında devam eden anlaşmazlık mahkemelere taşınmış, ABD, İngiltere ve Kanada’da beklemekte olan çeşitli davalar açılmıştı. Son olarak Nokia, RIM’e karşı İsveç tahkimindeki davayı kazanmış ve mahkeme BlackBerry ürünlerinin WLAN ağlarıyla ilgili patent haklarını çiğnediğine karar vermişti. Bu kararı açılan diğer davalarda emsal olarak kullanmaya hazırlanan Nokia, RIM’le yapılan anlaşmayla birlikte davalardan vazgeçecek gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Nokia sektörde Ar-Ge alanına en çok yatırım yapan şirketlerden biri. Bu alana son 10 yılda 40 milyar dolar gibi dev bir bütçe ayıran şirket, Apple’ın Ar-Ge çalışmalarına harcadığı paranın tam 4 katına ulaşmıştı.

Patent konusunda da mobil sektörün en geniş portföye sahip olan şirketlerinden olan Nokia’nın, Ar-Ge ve patent konusundaki üstünlüğünü, kullanıcılar tarafından daha çok ilgi çeken cihazlar üretmesi durumunda mobil cihaz sektöründeki eski başarılı günlerine dönebileceğini söyleyebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun