Genel 07 MAYIS 2010 / 08:07

Nokia kan kaybediyor

Şirket, iki haftada hisselerindeki yüzde 20 düşüşle 8.2 milyar avro kaybetti.

Şirket, iki haftada hisselerindeki yüzde 20 düşüşle 8.2 milyar avro kaybetti.


Nokia yatırımcıları, iPhone'un piyasaya çıkışının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen herhangi bir karşılık göremedikleri için sabırlarını kaybetmeye başladı. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olan Fin şirket, bu yıl çıkaracağı akıllı telefonlarla Apple ile arasındaki farkı kapamayı hedefliyor.

Şirket hisseleri, bu yılın ilk çeyreğindeki rakamların açıklanmasından iki hafta sonra yüzde 20'lik bir kayıp yaşadı. Bu şirkete 8.2 milyar avro kaybettirdi. Şu an şirket değeri 34 milyar avro. Bu rakam Apple'ın 200 milyar avroluk değeri ile karşılaştırıldığında yatırımcıları daha da endişelendiriyor. Oysa Nokia 1999 yılında 203 milyar avroluk bir şirket değerine ulaşmıştı.

Millward Brown tarafından yapılan ilk yüz şirket sıralamasında 43. sırada yer bulan Nokia, bir yıl içinde 30 sıra birden geriledi. Bu şirketin marka değerinin de yüzde 58 kaybolduğu anlamına geliyor.

Eğer Nokia yönetimi yeterli Ar-Ge çalışması yapmaz ve şirketin içinde bulunduğu krizi iyi yönetemezse, yatırımcıların hisselerini satmaya devam etmesi bekleniyor.