Genel 14 EYLÜL 2010 / 10:09

Nokia'da taşlar iyice yerinden oynuyor

CEO'sundan sonra N serisinin yaratıcısı da görevinden ayrılıyor, Nokia kan kaybediyor.

CEO'sundan sonra N serisinin yaratıcısı da görevinden ayrılıyor, Nokia kan kaybediyor.


Dünyanın en fazla cep telefonu üreten şirketi Nokia, geçtiğimiz hafta CEO'su Olli-Pekka Kallasvuo ile bu ya sonunda yolların ayrılacağını duyurmuştu. Microsoft'tan Stephen Elop'un ise şirketin ilk Fin olmayan CEO'su olacağı bildirilmişti.

Gelişmelerin üzerinden henüz bir hafta geçmişken, Nokia İkinci Başkanı Anssi Vanjoki'den görevinden ayrılacağını açıkladı. Olli-Pekka Kallasvuo'nun ardından CEO görevine geçmesi beklenen Vanjoki'nin dışarıdan bir CEO ataması sebebiyle görevinden ayrıldığı belirtiliyor.

Görevinin başında altı ay daha kalacak olan Nokia İkinci Başkanı görevinden ayrılış sebebini düşünülenden farklı şekilde açıkladı; "Hayatımda yeni fırsatlara yelken açma zamanımın geldiğini hissettim. Nokia'da bulunacağım son iş gününe kadar yüzde yüz performansla çalışmaya devam edeceğim."

Yakında işten ayrılacak CEO Olli-Pekka Kallasvuo'nun akıllı telefon piyasasında Apple ve Google'ın gölgesinde kaldığı için Nokia'dan ayrılmaya zorlandığı biliniyor. Anssi Vanjoki'nin şirketten ayrılmasıyla Nokia'yı daha zor günler bekleyeceği düşünülüyor. Zira Vanjoki, Nokia'nın ilk akıllı telefonunun geliştirilmesi ve piyasaya sunulmasındaki en önemli isimdi. Ayrıca Vanjoki 19 yıldır Nokia'da büyük bir tecrübe edinmişti.

Nokia platformları yetersiz gözüküyor

Nokia son yıllarda akıllı telefon piyasasında yeterli bir yazılım üretemediği için geride kaldığı düşünülüyor. Symbian işletim sistemi Android ya da iOS kadar rağbet görmüyor. Ancak Nokia Symbian'dan tam olarak vazgeçmiyor. Geliştirilen son Symbian^4 önümüzdeki sene içinde hazır olacak.

Intel ile birlikte geliştirilen MeeGo işletim sistemi de beklenen patlamayı yapamazsa Nokia'nın platformlardaki başarısızlığı çözülemez bir hale gelebilir.

Nokia'nın akıllı telefon piyasasına gelinene kadar en önemli özelliği donanımsal çeşitlilik ve başarısıydı. Ancak iPhone 4, Droid X, Evo ve Galaxy S görüldüğünde hiçbir Nokia cihazı bu telefonların yanına bile yaklaşamıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun