Genel 21 EKİM 2010 / 14:59

Nokia 1800 kişiyi işten çıkarıyor

Yeni CEO'nun etkileri görülmeye başlanırken, Symbian'ın faturası çalışanlara kesildi.

Yeni CEO'nun etkileri görülmeye başlanırken, Symbian'ın faturası çalışanlara kesildi.


Nokia, yeni CEO'su Stephen Elop'ın gelişiyle akıllı telefon bölümünde etkisini göstermeye başladı. Yapılan açıklamaya göre 1800 kişi işten çıkarılacak. Hem de geçtiğimiz yıl zarar edilen üçüncü çeyrek rakamlarının bu yıl kâr göstermesine rağmen.

Nokia, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 559 milyon avro (yaklaşık 1 milyar 120 milyon lira) zarar etmişti. Bu yılın üçüncü çeyreğinde Fin şirket, 529 milyon avro (yaklaşık 1 milyar 58 milyon lira) kâr etti.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde net satışlar yüzde 5 oranında artarak 10,2 milyar avroyu (yaklaşık 20 milyar lira) buldu. Ayrıca Nokia'nın açıkladığı rakamların beklentileri aşmasıyla borsada da yüzde 7'lik bir artış sağlandı.

Şirketin bu kararının arkasında Symbian'ın geliştirilmesinde rakiplerinin gerisinde kalması gösteriliyor. Nokia'ya göre, işten çıkarmalarla Symbian'ın dönüşümü çok daha kolay gerçekleşecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun