Genel 12 MAYIS 2010 / 10:45

Nokia’dan gelen istifa kararı kafalarda soru işareti bıraktı

Şirketin Mobil Telefonlar Birimi İdari Başkan Yardımcısı Richard A. Simonson görevi bıraktı.

Şirketin Mobil Telefonlar Birimi İdari Başkan Yardımcısı Richard A. Simonson görevi bıraktı.


Yaklaşık on yıldır Nokia'da Finans Yöneticisi olarak görev yapan ve 6 ay önce Mobil Telefonlar Birimi İdari Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Richard A. Simonson, 6 aydır sürdürdüğü bu görevinden kendi isteğiyle ayrıldığını açıkladı. Ailesi ve çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek istediği için istifa etiğini belirten Simonson, ayrılır ayrılmaz ailesiyle geniş çaplı bir gezi planladığını söyledi.

Ancak gerekçe her ne kadar kişisel görünse de, istifa kararının zamanlamasının dikkate değer olduğu beirtiliyor. Nokia, son zamanlarda iPhone, Android ve diğer gelişen akıllı telefon üreticileri ile yaşadığı rekabette hızla kan kaybetmeye devam ediyor. Nokia'nın bu duruma önlem olarak yeni bir kurumsal yapılanmaya girdiği bir dönemde bu istifa kararının gelmesi de kafalarda bazı şüpheler oluşturdu. Simonson'ın mali yılın bitimiyle yapılan hissedarlar toplantısından kısa bir süre sonra bu kararı vermesi garip karşılanıyor. Bu karara ilişkin gelen yorumlardan biri, "Genellikle bu tür kararlar hissedarlar toplantısından önce alınır ve bu karar toplantıda konuşulur. Böyle bir işin 'ailemle seyahate çıkmak istiyorum' gibi nedenlerle bırakılması pek inanılır bir şey değil" şeklinde oldu.

Son olarak 30 Nisan'da çıkan haberlerde analistler, elindeki tüm kaynaklara rağmen alıp başını giden iPhone karşısına ciddi bir rakip çıkarmayı bir türlü beceremeyen Nokia'nın CEO'suna görevi bırak çağrısında bulunmuşlardı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun