Genel 11 KASIM 2010 / 08:12

Nobel Barış Ödülü'ne inanmayın!

Bilgisayar güvenlik uzmanları yollanan sahte e-posta davetlerine karşı kullanıcıları uyarıyor.

Bilgisayar güvenlik uzmanları yollanan sahte e-posta davetlerine karşı kullanıcıları uyarıyor.


Haklayıcılar, Nobel Barış Ödülü'nü de kirli işlerine alet etti. Görünen o ki birileri bu amaçla ödülü düzenleyen kuruma kafayı takmış durumda.

Nobel'le hiçbir ilgisi olmayan Oslo Freedom Forum'dan geliyormuş gibi görünen e-posta bir PDF eklentisi içeriyor. Bu eklentinin aslında bir "Truva atı" barındırdığı ve sızdığı bilgisayarı doğrudan kontrol edebildiği belirtiliyor.

"Sizi Oslo'da düzenlenecek Nobel Barış Ödül törenine davet ediyoruz" gibi cümleler barındıran e-postanın kim tarafından, neden gönderildiği bilinmiyor.

Norveç Acil Bilgisayar Karşılık Ekibi Başkanı Christophe Birkeland, birilerinin bu yolla Nobel Enstitüsü'ne sızmak istediğini belirtiyor. İki hafta önce Nobel Barış Ödülü'nün resmi web sitesine de saldırı düzenlendiğini hatırlatan Birkeland, saldırıları aynı kişinin yaptığını tahmin ettiklerini ifade ediyor.

İki hafta önceki saldırının IP adresinin Tayvan'daki Ulusal Chiao Tung Üniversite'sine ait olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak kesin olarak saldırının bu adresten yapıldığını söylemek zor. Çünkü haklayıcılar izlerini kaybettirmek için birçok bilgisayar kullanıyor ve adres saptırmak için proxy gibi araçlara başvuruyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun