Genel 01 KASIM 2010 / 13:36

Nissan iki kişilik elektrikli otomobilini tanıttı

Japon şirket, yılda 250 bin adet elektrikli otomobil üretmek istediğini de açıkladı.

Japon şirket, yılda 250 bin adet elektrikli otomobil üretmek istediğini de açıkladı.


Nissan iki kişinin oturabildiği elektrikli aracının tanıtımını yaptı. Henüz satışa sunulmaya hazır olmayan otomobil, sıfır emisyonlu araçlarda lider olmayı planlayan Nissan'ın ışıkları üzerine çekmesini sağladı.

"Nissan New Mobility CONCEPT" ismiyle tanıtılan otomobil 100 kilometre mesafe yol alırken 75 kilometrelik hıza çıkabiliyor. Otomobilin içindeki sistem Renault tarafından geliştirilirken, tasarımı Nissan tarafından gerçekleştirildi.

Bazı araştırmacılar iki kişilik otomobillerin daha yaygın hale geleceğini düşünse de, Nissan bu otomobil için aceleci davranmıyor. Otomobilin henüz fiyatı belli değil.

Yılda 250 bin elektrikli otomobil üretilmesi planlanıyor

Yılda 250 bin elektrikli otomobil üretmeyi planlayan Nissan, Leaf modelinin teslimatına Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Aralık ayında, önümüzdeki yılda da Avrupa'da başlayacak.

Fransız Renault da yılda 250 bin otomobil üretmeyi planlayan bir başka şirket. İki şirket de üreteceği 500 bin elektrikli otomobilin pili için Japon elektronik şirketi NEC ile çalışıyor.

Nissan Başkanvekili Hideaki Watanabe, elektrikli otomobillerin sadece belli bir kesime hitap etmesini istemediklerini belirtti. Nissan'ın lityum piller konusunda 18 yıllık tecrübesi bulunduğunu belirten Watanabe, şirketin ilk elektrikli otomobili 1947 yılında ürettiğini aktardı.

2020 yılında Japonya'da 2 milyon şarj ünitesinin kurulması hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun