Genel 30 TEMMUZ 2010 / 08:23

Nintendo'nun tahtı sallanıyor

Dev oyun şirketi yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 289 milyon dolar kaybetti.

Dev oyun şirketi yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 289 milyon dolar kaybetti.


Oyun konsolları hayatımızdaki yerine sıkıca sarılarak durmaya devam ediyor. Dönemsel olarak farklı platformların daha fazla kullanılacağı öne sürülse de, oyun konsolları yerini kaybetmeye niyetli görünmüyor. Yine de en fazla satılan oyun konsol üreticilerinin başındaki Nintendo için geçtiğimiz çeyrek pekiyi geçmedi.

Yapılan açıklamaya göre oyun devi yılın ikinci çeyreğinde, 289 milyon dolar zarar etti. Şirket geçtiğimiz yılın aynı döneminde küçük de olsa kâr ettiğini açıklamıştı. Yine de bu rakamların bizi aldatmaması gerekiyor.

Çünkü genel eğilime bakıldığında Nintendo hala oyun konsollarında lider durumda bulunuyor. Nintendo son dört yıl içinde Wii ve DS oyun konsollarını her piyasaya sürdüğünde liste başı olmayı başardı.

Ayrıca son dönemde Çin'in para birimi olan Yen'in Dolar karşısında yaşadığı değer kaybı da Nintendo'yu zor durumda bıraktı. Bu sebeple de Nintendo'nun küresel değerinde düşüş yaşandığı gözleniyor.

İlk çıktığında eski konsolları kadar piyasada çabuk güçlenemeyen Sony'nin PS3'ü artık iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Microsoft Xbox 360 da özellikle ABD pazarında iyi iş yapmaya devam ediyor.

Ayrıca hem Xbox hem de PS3 Nintendo'nun fark yarattığı hareket kontrol sistemine geçiş yaptı. Bu durumda artık Wii rakipsiz değil. Sony'nin 3D oyunlara yaptığı yatırımlara da Nintendo'nun karşılık vermekte zorlandığı konuşuluyor.

Nintendo bu sıkıntılı dönemlerden çıkış yolu olarak yakında piyasaya süreceği 3DS oyun konsoluna güveniyor. Tanışabilir Nintendo 3DS, dünyanın gözlüğe ihtiyaç duymayan ilk oyun konsolu özelliğini taşıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun