Genel 29 TEMMUZ 2010 / 08:07

Nintendo DS R4 kart İngiltere’de yasaklandı

Korsan Nintendo DS oyunları için kullanılan R4 kartlarının İngiltere’de kullanımı yasaklandı.

Korsan Nintendo DS oyunları için kullanılan R4 kartlarının İngiltere’de kullanımı yasaklandı.


Kabul edilen yeni telif yasasıyla, Amerikalılar iPhone benzeri cihazların kırılmasına yönelik yeni yasal gelişmeleri kutlarken, İngiltere’de durum biraz farklı. Londra Yüksek Mahkemesi’nin aldığı yeni bir kararla Nintendo DS sahipleri artık kolay kolay güvenliği aşamayacak.

Alınan kararda Nintendo DS’de güvenliği aşmak için yaygın bir biçimde kullanılan R4 flaş kartları artık İngiltere’de satılmayacak ve reklamı yapılmayacak. R4 oyun kartları temelde Nintendo DS’e çeşitli yazılımlar yüklemek ve korsan Nintendo DS oyunları için kullanılan boş kartlar olarak biliniyor. Yeni alınan kararla ayrıca kartların ülkeye ithalatı da yasaklandı.

İngiltere’de 2009’dan beri 100 binden fazla oyun kopyalama cihazı ele geçirildi. Bu tür kartların yıllardır Japonya’da yasaklı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun