Genel 08 ARALIK 2010 / 13:04

Nike ve Kobe Bryant yeni bir tasarımla yeniden bir arada

Teknolojik imkanlarla geliştirilen Zoom Kobe VI'yı Nike ve Kobe Bryant birlikte tasarladı.

Teknolojik imkanlarla geliştirilen Zoom Kobe VI'yı Nike ve Kobe Bryant birlikte tasarladı.


Nike, Kobe Bryant’ın saha üzerindeki kimliği Black Mamba’dan esinlenerek ünlü oyuncuyla birlikte bir performans basketbol ayakkabısı tasarladı. Şimdilerde piyasaya sunulan Nike Zoom Kobe VI isimli ayakkabının tasarımı ve performansı konusunda teknolojiden hayli yararlanıldı.

Tasarımında yılan simgeleri kullanılan ayakkabıda performans unsurları da unutulmamış. Ayakkabının üst kısmında yılan derisini andıran, aşınmaya karşı koruma sağlamak ve dayanıklılığı arttırmak üzere boyutu değişebilen poliüretan bölmeler bulunuyor. Ayrıca yılanın ölümcül zehrini vurgulamak üzere ön dış taban üzerinde “Venomenon” yazılı.

Her sporcuya göre özelleştirilmiş kavrama teknolojisi

Nike, geliştirdiği ayakkabıda, ayakkabının ayağı kavramasını sağlayan çift katmanlı bir hafızalı süngerden yapılmış bir astar kullandı. Phylon enjekte edilmiş orta taban, ayakkabının ayağı anatomik olarak daha doğru şekilde kavraması için tamponlama sağlıyor ve topuk kısmında ve ön kısımdaki Nike Zoom bölmeleri daha fazla konfor sunuyor.

Bu basketbol ayakkabısında, Nike’ın Flywire teknolojisi de kullanıldı. Ayakkabının içinde ayağı sarmalayan bir file katmanının üzerinde bir Flywire katmanı bulunuyor. Bunun da üzerinde aşınmaya dayanıklılık için poliüretan bölmeleri bulunan nefes alabilen bir file katmanı yer alıyor.

Tasarım, önceki Kobe serilerindeki Flywire tasarımlarına kıyasla daha hafif, daha havadar ve daha konforlu. Ancak Kobe Bryant önceki ayakkabılarıyla da çok önemli performanslar elde etti. Bunların belki de en önemlilerinden biri de Kobe'nin 81 sayı atarak NBA tarihinin bir maçta en fazla sayı atan ikinci oyuncu olmasını sağlayan 2006 yılındaki Toronto maçı. O maçı hep birlikte hatırlayalım.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun