Genel 15 OCAK 2009 / 14:15

New Horizons deneyimiyle farklılaşan eğitimler

New Horizons’ın Türkiye temsilciliğini yürüten Medyasoft, yenilikçi eğitim metodlarını yerel pazara sunmaya hazırlanıyor.

New Horizons’ın Türkiye temsilciliğini yürüten Medyasoft, yenilikçi eğitim metodlarını yerel pazara sunmaya hazırlanıyor.


Geçtiğimiz yıl bünyesindeki bilişim grubuna odaklanan Yıldız Holding, gruptaki şirketlerini dört şirket bünyesinde topladı. Yeni yapıda Datateknik, Medyasoft, Mersa Sistem ve Global İletişim holding bilişim şirketleri olarak faaliyetlerini sürdürecek.


New Horizons’ın Türkiye temsilciliğini yürüten Medyasoft, Mentored Learning gibi yenilikçi eğitim metodlarını yerel pazara sunuyor. 2009 yılında hedeflenen bu eğitim programlarının çeşitlenmesi. New Horizons ile 2009’da Türkiye pazarına benzeri olmayan eğitim programlarını getireceklerini belirten Medyasoft Genel Müdürü Doğu Pabuçcuoğlu, Medyasoft’un yeni yapılanması ve bundan sonra atılacak adımlar hakkında bilgi verdi:“Yaşanan birleşme sürecinde bünyemizde beş şirket toplantı. Bu şirketlerden bir tanesi de Bilimer. Birleşmeyle Bilimer ile New Horizons arasındaki anlaşma bize devroldu. Biz de bu işbirliğine yoğunluk vermeye karar verdik. Bilişim sektöründe eğitimde ciddi bir açık söz konusu. Sektöre yetkin insan kaynağının yetiştirilmesi gerekiyor.”


Medyasoft grup içinde yazılım çözümü sunan şirket olarak konumlandırılmış durumda. Eğitimin bu alanın bacaklarından bir tanesi olduğunu belirten Pabuçcuoğlu, “Biz aynı zamanda Adobe’nin Türkiye temsilcisiyiz. Bunun yanı sıra farklı ürünler de sunuyoruz. Bu bir yelpaze ve gün geçtikçe bu yelpazeyi genişletiyoruz. Bütün çözüm ve hizmet birimleri Medyasoft altında farklı birimlerde toplanıyor. Her birimin bir yöneticisi var. Yeni gelecek ürünlerde de aynı şekilde ürün müdürleri olacak. Dolayısıyla da bizim içimizde de sanki 4-5 değişik şirket varmış gibi bir yapı söz konusu. Bu yapı aslında bir anlamda sinerji de getiriyor. Örneğin New Horizons aynı zamanda dünyada Adobe eğitimlerini sunan merkezlerden biri. Biz zaten Adobe’nin Türkiye dağıtıcısıyız. Dolayısıyla burada bir sinerji yakalıyoruz” dedi.


Uçtan uca çözüm sunma misyonlarına işaret eden New Horizons Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Heidi Rose, yaratılan sinerjinin önemine işaret ederek; “Çoğunlukla kişiler yazılım alır ve bu yazılımla ilgili eğitim alacak yer aramaya başlar. Bu nedenle dünya çapında Adobe ve Microsoft gibi markaların çözüm ortağıyız. Birkaç yeni eğitim ürünümüz söz konusu. Bunlardan biri Mentoring Learning. Farklı eğitim modellerimiz söz konusu. Bu tür farklılaşmış yöntem ve modellere yatırım yapıyoruz. Stratejimiz kullanıcıya daha yakın olmak yönünde. Kullanıcının yazılımı aldıktan sonra eğitimlerle desteklenmesini hedefliyoruz. Üstelik sonuçta önemli iş fırsatları da söz konusu.”


Esnek zamanlı eğitim


Eğitimleri doğru zamanda doğru kitleye ulaştırmanın önemine dikkat çeken Doğu Pabuçcuoğlu, Türkiye’nin büyümekte olan bir ülke olduğunun altını çizerek; “Eğitim konusunda İstanbul gibi şehirlerde büyük bir potansiyel söz konusu. Bu nedenle bu noktalarda eğitim almak isteyenlere farklılaşan alternatifler sunmalıyız. Mentored Learning bunun için önemli bir çözüm. Bu sistem ile eğitimleri istediğiniz zaman alabiliyorsunuz. Programınızı dilediğiniz gibi ayarlayıp eğitimlere katılabiliyorsunuz” derken Heid Rose şunları aktardı: “Bu program eğitimleri esnek bir yapıda almayı mümkün kılıyor. Bazı eğitimleri alan kişiler yoğun çalışma temposuna sahipler ve dolayısıyla haftanın beş günü bir sınıfta oturup ders almak gibi bir lüksleri yok. Çünkü çalışıyorlar. Bu programda kişiler uygun oldukları zaman dilimlerinde eğitimleri alıyorlar. Mentorunuz bu programda sizinle çalışıyor. Eğitimler birikiminize göre ayarlanıyor. Dolayısıyla bildiğiniz konuları tekrardan ders olarak almıyorsunuz. Mentored Learning güçlü bir öğrenme çevresi sunuyor.” 


Farklı öğrenme metodlarının söz konusu olduğunu belirten Heid Rose, yeni yöntemlerde teknoloji, kitaplar ve video benzeri tüm araçların daha sağlam bir öğrenme ortamı sunmak üzere birlikte sunulduğunu söyledi.


Pazarda öğrenme isteği var


Medyasoft çevrimiçi eğitimleri de öğrencilerine sunuyor. Bu sayede katılımcılar internet üzerinden eğitimleri alabiliyor. Dolayısıyla bu eğitimlere katılmak için İstanbul’da bile olmak şart değil. Bu sayede zaman ve yer bağımsız eğitimlere erişilebildiğini belirten Rose, Türkiye eğitim pazarını değerlendirdi. Pazarın kendileri için oldukça ilginç olduğunu belirten Rose, şöyle devam etti: “Bu pazar çok hızlı büyüyor. BT eğitimleri bilşim pazarında gelişimin ve rekabetin artmasını sağlıyor. BT’yi öğrenmek sadece ders almak anlamına gelmiyor. İş süreçlerinde çözüm getirebilmek anlamına geliyor. Bu pazarı Almanya, Hollanda, İngiltere gibi pazarlarla karşılaştırabilir. Bu açıdan baktığımızda yerel pazar diğer ülke pazarlarıyla yarışıyor. Çünkü bu pazarda öğrenme isteği var. Değişik ülkelerde verilen eğitim programları benzeşirken bir yandan da birbirinden ayrılıyor. Bu ülkelerde eğitimlere katılan insanların eğitim şekli talepleri farklılaşıyor. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de bilişim eğitimlerine ilgi artıyor. Çünkü geleceğin bu alanda olduğu görülüyor.”


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun