Genel 10 HAZİRAN 2010 / 07:44

NetApp-Microsoft işbirliği genişliyor

Yapılan anlaşmalarla müşteriler bulut bilişimden fazlasıyla yararlanacak.

Yapılan anlaşmalarla müşteriler bulut bilişimden fazlasıyla yararlanacak.


Microsoft ile üç yıllık sürecek stratejik işbirliğini altı ay önce duyuran NetApp (NASDAQ: NTAP) Microsoft teknolojisiyle kurduğu entegrasyonu açıkladı.

Anlaşmaya göre, müşteriler alışkın oldukları Microsoft yönetim araçlarını kullanarak daha kolay biçimde NetApp depolama içeren sanal ortamlarını takip edip yönetebilecek ve hem iç kullanım hem de genel amaçlı bulutlar inşa edebilecek. Bu sayede müşteriler maliyetlerini ciddi biçimde azaltma, yönetimi kolaylaştırma ve işletmelerinin çevikliğini artırma imkanı sunarken altyapılarını optimize edebilmelerini sağlayacak.

Microsoft'dan Systems Center Pazarlama Genel Müdürü Garth Fort konuyla ilgili, "Birlikte hareket ederek müşterilerimize, sanallaştırılmış altyapılarını NetApp'in depolama verimlilik teknolojileri ve System Center ile sıkı biçimde entegre ederek yönetecekleri en uygun çözümü sunuyoruz" dedi.

Yeni anlaşmanın getirdikleri bunlarla sınırlı değil. Microsoft müşterileri, NetApp depolama verimlilik teknolojilerine ek olarak Microsoft System Center Virtual Machine Manager ile temel kendinden onarım özelliklerini de yönetebilecek. NetApp ApplianceWatch PRO 2.1; granüler kontrol sağlayan, Hyper-V sanal makineleri (VM'ler) etkileyebilecek olan ortak depolama kullanım, çoğaltım ve yapılandırma konularında otomatik iyileştirme içeren yeni PRO Tips özelliğini sunuyor. Buna ek olarak, Microsoft müşterileri artık Microsoft System Center Operations Manager yoluyla otomatikleştirilmiş raporlar oluşturabilir, depolama sorunlarını çözümleyebilir ve depolama birimlerinin VM'lerle eşleşme şemasını görüntüleyebilirler.

Self-servis portallarının oluşturulmasını basitleştirmek, genel ve özel bulutların yönetimini otomatikleştirmek için NetApp, türünün en iyisi olan teknolojilerini Microsoft'un Dynamic Datacenter Toolkits (DDTKs) ile entegre etti. Bu entegrasyon sayesinde NetApp artık, genel bulutlar inşa etmeye temel oluşturan Dynamic Datacenter Toolkit için hızlı Windows PowerShell cmdlet'leri yapılandırması ve klonlaması sunuyor. Barındırılan bulutlar inşa etmeye temel oluşturan, barındırma sunanlar için Dynamic Datacenter Toolkit (DDTK-H) ile NetApp, otomatikleştirilmiş arıza giderim ile hızlı yapılandırma ve klonlama konularında yeni NetApp Windows PowerShell cmdlet kitaplığını daha da güçlendirecek kodlar da sağlayabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun