Genel 02 ŞUBAT 2010 / 16:36

Net tablet tüketicinin yeni gözdesi

Deloitte TMT Grubu'nun hazırladığı 2010 Teknoloji Öngörüleri Raporu çarpıcı tespitlere yer verdi.

Deloitte TMT Grubu'nun hazırladığı 2010 Teknoloji Öngörüleri Raporu çarpıcı tespitlere yer verdi.


Deloitte Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Grubu'nun hazırladığı ve teknoloji dünyasındaki eğilimlere yer veren Deloitte 2010 Teknoloji Öngörüleri raporu, bulut bilgiişlemden sanallaştırmaya, giderek popülerleşen net tabletlerin geleceğinden temiz enerji yatırımlarına kadar bu yıl etkilerini hissedeceğimiz birçok konuda çarpıcı tespitlerde bulunuyor.

Kablosuz bağlantı özelliğine sahip net tabletler, zengin işlev ve tasarımları ile bu yıla damgasını vuracak ürünler arasında yer alıyor. Bir süredir maliyet avantajları ve bilgisayar altyapısının yönetiminde sunduğu kolaylıklar nedeniyle bilgi işlem yöneticilerinin gözdesi olan sanallaştırma teknolojileri, bu yıl özellikle kurumlarda masaüstü PC'lerin yönetimi alanında daha çok rol oynayacak. Sanal masaüstü altyapıları hızla yaygınlaşırken bir başka gelişme ise bulut bilgiişlem alanında yaşanacak.

Kurumlara birçok kurumsal BT hizmetini internet "bulutundan" satın alma olanağı sunan bulut bilgiişlem pazarı geçen yıl 55 milyar dolarlık bir pazar oluştururken, bu yıl bu alanda elde edilen gelirlerin %20 artması bekleniyor.

"2010 teknolojide ciddi atakların yılı olacak"

Deloitte 2010 Teknoloji Öngörüleri raporunu değerlendiren Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Oktay Aktolun şunları söyledi: "Küresel pazarlarda başlayan görece rahatlamaya paralel olarak 2010 teknolojide ciddi atakların yılı olmaya aday görünüyor. Bireyler ve kurumlar fiziksel mekana ve kaynaklara bağımlı kalmadan, faaliyetlerini sürdürme olanaklarının sınırsızca arttığı yeni bir yıl yaşayacak".

Sanal Masaüstü'nün altın yılı

Sanal Masaüstü Altyapıları, merkezi bilgi işlem modelini bu kez farklı teknolojilerle yeniden canlandırıyor. İşlem gücünü ve uygulamaları merkezileştiren Sanal Masaüstü Altyapıları, bu yıl on binlerce masaüstü bilgisayarın sanallaşmasını hızlandıracak. 2010 yılında en az 1 milyon kullanıcının ince işlemciye geçiş yapması bekleniyor.

İşlemci üretiminde maliyetler soru işareti

Moore Yasası, işlemcilerde kullanılan transistör sayısının her 18 ile 24 ay arasında ikiye katlanacağı öngörüsünde bulunuyor. Her geçen gün daha performanslı ve daha az enerji tüketen işlemciler üreten endüstri, şu ana kadar bu yasaya sadık kaldı. Ancak yeni işlemci üretmek için kurulması gereken bir tesisin maliyeti bugün 7 milyar doları buluyor. Maliyet artışıyla birlikte gelirlerin ve kar marjlarının azalması üreticileri sıkıştırıyor. Bu nedenle işlemci üreticileri, endüstride yeni işbirliklerine ve dağıtım kanallarına yönelmek zorunda kalıyor.

Cloud Computing hizmetleri gelişirken...

Bulut bilgiişlem hizmetlerine yönelik talep geçen yıl net olarak ortaya çıkarken, özellikle büyük kurumların CIO'ları, haklı olarak bazı endişelerinin giderilmesini istiyor. Güvenlik ve sürdürülebilirlik gibi yaşamsal konular, bulut bilgiişlem hizmeti veren firmalar tarafından her ne kadar servis kalitesi anlaşmalarıyla güvence altına alınmış gibi görünüyorsa da yüz binlerce müşteriye hizmet veren firmalar için bazı soru işaretleri hala geçerliliğini koruyor.

Bu konuda iyi tanımlanmış servis kalite düzeyi anlaşmaları (SLAs), düzenli güvenlik denetimleri, üçüncü parti sertifikasyon kurumlarının pazardaki etkisi ve bulut bilgiişlem teknoloji standartlarının tam olarak uygulanıyor olması, söz konusu endişeleri önemli ölçüde yatıştırabilir. Pazarın %20'lik büyüme performansı, bu yöndeki çabaların ağırlık kazandığını gösteriyor.

Enerjide güneş tutulması

Çevreci teknolojiler alanına yapılan yatırımlar azalırken, özellikle gelişmeler, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmeye yönelik teknolojiler ve altyapıların önümüzdeki bir iki yıl daha hedeflenen canlılığa ulaşamayacağını gösteriyor. Ekonomik kriz nedeniyle geleneksel enerji fiyatlarının ABD'de tahminlerin de gerisinde bir gelişme izliyor. Bu nedenle güneş enerjisinden elektrik üretmeyi hedefleyen yatırımların, yeterli devlet desteği olmadan 15-20 yıl daha kendisini geri ödeyemeyeceği tahmin ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun