Genel 16 EYLÜL 2009 / 14:34

Net İletişim, Alvarion ile WiMAX için hazır

Net İletişim, WiMAX çözümleri sunan Alvarion ile yerel pazarda projeler hayata geçirmek üzere el sıkıştı.

Net İletişim, WiMAX çözümleri sunan Alvarion ile yerel pazarda projeler hayata geçirmek üzere el sıkıştı.


Net İletişim, WiMAX donanım ve çözüm sunucusu Alvarion ile gerçekleştirdiği işbirliğini bugün düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu. Toplantıda düzenlenen imza töreniyle işbirliği resmiyet kazandı. Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, Alvarion Batı Avrupa Genel Müdürü Gaby Waisman ve Net İletişim Genişbant Satış Müdürü Berk Tangüner’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, işbirliğinin ayrıntıları aktarıldı.

Net İletişim’in çalışmaları hakkında bilgi veren Ömer Demir, son beş yılda kablosuz teknolojilere odaklandıklarını ve bu paralelde adımlar attıklarını ifade etti. Alvarion’un dünya çapında sahip olduğu deneyim ve altyapı nedeniyle kendileri için önemli bir iş ortağı olduğunu vurgulayan Demir, markanın dünya çapında kapasitesini ispatlamış, yeni gelişmelere ayak uyduran ve proje geliştiren bir şirket olduğunu belirtti. Demir, bu nedenle marka ile el sıkıştıklarının altını çizdi. Son dönemde MVNS lisansını alan Net İletişim’in yakın dönemde bu kapsamda yeni planları olduğunu sözlerine ekledi.

Ömer Demir’in ardından söz alan Gaby Waisman, Alvarion ve dünyadaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye’de kablosuz genişbant pazarının potansiyeline işaret eden Waisman, yerel pazarda çok sayıda yeni projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerinin işaretini verdi.

2012’de 183 milyon kullanıcı

Yaptığı sunumla WiMAX teknolojisini tanımlayan Berk Tangüner, dördüncü nesil genişbant kablosuz iletişim teknolojisi olarak nitelendirdiği WiMAX’le gelen servis ve çözümlere değindi. Teknolojinin kolay kurulum ve uygulama özelliklerine işaret eden Tangüner, bu sayede WiMAX’in gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde rahatlıkla yapılandırılabildiğini belirtti. Bu sayede herkese kablosuz genişbant erişim olanağı sunulabildiğini hatırlatan Tangüner, dünyada gerçekleştirilen uygulamalara değindi. WiMAX yetkilendirmesine 3G lisanslamasının yeni yapılması nedeniyle henüz sıra gelmediğini belirten Tangüner, bu teknolojinin hem 3G’yi tamamlayıcı hem de sıfırdan kurulacak yapılarda alternatif özelliği taşıdığını kaydetti. Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun Emniyet Genel Müdürlüğü’ne kent güvenlik yönetim sistemlerinin (KGYS) altyapısında tamamlayıcı teknoloji olarak kullanılması amacıyla 3.5 GHz frekansından 50 MHz’lik spekturumu tahsis ettiğini ifade eden Tangüner, WiMAX teknolojisinin bu yapılar için doğru adres olduğunu vurguladı. Net İletişim, Alvarion işbirliğiyle Emniyet Müdürlüğü’ne çözümler sunmaya hazırlanıyor. Tangüner, WiMAX’le ilgili bazı rakamları da basın mensuplarıyla paylaştı. Bu rakamlara göre; 2005 yılı sonrasında WiMAX projelerinde ciddi bir artış yaşandı. 137 ülkede 455 profesyonel uygulama hayata geçti. Şu anda dünyada 35 üretici WiMAX donanımları üretiyor. Diğer yandan 328 işletmeci 137 ülkede WiMAX yatırımı yapıyor. Bu paralelde 2012’ye kadar WiMAX kullanıcı sayısının 183 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun