Genel 25 NİSAN 2014 / 10:27

Nesnelerin interneti 4.4 Trilyon GB'den 44 Trilyon GB'ye çıkıyor

“Fırsatların Dijital Dünyası: Zengin Veri ve Nesnelerin İnterneti’nin Artan Değeri” başlıklı bu seneki çalışma IDC tarafından gerçekleştirilen araştırma ve analizleri içeriyor. Araştırma kablosuz teknolojilerin, akıllı ürünlerin ve yazılım tanımlı işletmelerin ortaya çıkmasının, dünyadaki veri miktarının aşırı artmasındaki önemli rolünü ortaya koyuyor. Dijital dünya biraz da nesnelerin interneti’ne bağlı olarak her iki senede bir, iki kat büyüyor. 2013-2020 yılları arasında dijital dünyanın 4.4 trilyon gigabayttan 44 trilyon gigabayta çıkarak 10 kat büyümesi bekleniyor.• Bugün dijital dünyayı oluşturan veri miktarı dünya ile ay arasındaki mesafenin 2/3’üne uzanacak bir raf* dolusu iPad Air dolduracak miktarda. (253.704 km). 2020 senesinde bu miktar 6.6 adet raf dolusu iPad Air dolduracak miktara ulaşacak.
• Bugün ortalama bir hanede yılda 65 iPhone (32Gb) dolduracak kadar veri üretiliyor. 2020’de bu miktar 318 iPhone dolduracak düzeye gelecek.
• Bugün, eğer bir bayt veri bir galon su olsaydı, dijital dünyayı oluşturan toplam veri miktarı yalnızca 10 saniye içinde ortalama boyda bir evi suyla doldurmaya yeterdi. 2020’de bu süre 2 saniyeye inecek.

Nesnelerin interneti günlük yaşamda kullanılan milyarlarca nesneden oluşuyor. Bu nesnelerin özelliği her birinin özgün tanımlayıcılarla donatılmış olması ve verileri otomatik olarak kaydetme, raporlama ve alma yeteneğine sahip olması. Ayakkabınızın içinde ne kadar hızlı koştuğunuzu takip eden bir sensör ya da trafik akışını izleyen bir köprü, buna örnek olarak gösterilebilir.
IDC’ye göre internete bağlanabilen cihaz ya da nesne sayısı günümüzde 200 milyara ulaşıyor. Bunun yüzde 7’si (14 milyar) halihazırda internete bağlı durumda ve Internet üzerinden iletişim kuruyor. Internete bağlı bu cihazlar bugün dünyadaki veri miktarının yüzde 2’sini teşkil ediyor. IDC 2020 senesinde, internete bağlı cihaz sayısının 32 milyara ulaşacağını ve dünyadaki verilerin yüzde 10’unu teşkil edeceğini öngörüyor.

Faydalı veri

Nesnelerin İnterneti dijital dünyada analiz edilebilir özellikte olan çok büyük miktarda “faydalı veri”yi de etkileyecek. 2013 senesinde dijital dünyadaki verilerin yalnızca yüzde 22’si faydalı veri olarak kabul edildi ve bu faydalı verilerin yüzde 5’inden azı gerçek anlamda analiz edildi- geriye dijital dünyada karanlık madde olarak kaybolan çok miktarda veri kaldı. 2020 senesinde Nesnelerin interneti’ne bağlı olarak artan veri miktarı sayesinde tüm verilerin yüzde 35’inden fazlası faydalı veri olarak kabul edilebilecek. Ancak bu verileri kullanıp kullanmamak işletmelerin takdirine kalacak.

Bu olağanüstü durum müşterilerle iletişim kurmada radikal ve yeni yöntemler sunacak, ticaret döngülerini modernize edecek ve operasyonel maliyetleri azaltarak işletmeler için trilyonlarca dolar fırsat teşvik edecek. Buna karşılık, aynı zamanda işletmeler tüm bu verileri yönetmek, depolamak ve korumak için yöntemler arayışı içindeyken birtakım önemli zorluklar da teşkil edebilecek. Örneğin; IDC dijital dünyadaki verilerin yüzde 40’ının belli bir düzeyde koruma -gizlilik konusunda önlemler, tamamen şifrelendirilmiş veriler vb- gerektirdiğini tahmin ediyor. Ancak buna rağmen, gerçek anlamda korunan veri miktarı bu oranın yarısı yani yüzde 20 düzeyinde

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun