Genel 23 HAZİRAN 2010 / 08:49

Nedir bu Froyo?

Google Android'in yeni işletim sisteminin ismi yeni sürümde değişiyor, peki neden?

Google Android'in yeni işletim sisteminin ismi yeni sürümde değişiyor, peki neden?


Son zamanlarda adını Android işletim sistemli taşınabilir cihazlarla duymaya başladığımız bir isim var: Froyo. Google'ın işletim sistemi Andorid'in yeni sürümlerinden birine verdiği bu ismi yakında çok daha sık duymaya başlayacağız. Peki nedir Froyo? Neden Google Android'in yeni sürümüne böyle bir isim uygun gördü?

Aslında Froyo'yla karşılaşmak çok da zamanımızı almayacak. Yılsonuna kadar Android tabanlı olacağı açıklanan Nexus One, EVO 4G, HTC gibi telefonlarda kendimizi Froyo kullanırken bulacağız.

Froyo, Android işletim sisteminin 2.2 sürümüne verilen isim. Bu isim aslında "frozen yogurt"tan geliyor. "Frozen yogurt" mevsim meyvelerinin yoğurtla karıştırılarak yapılan, daha çok dondurmaya benzeyen bir tatlı türü.

İlk bakışta 2.1 sürümüyle pek de farklı olmadığını görülen Froyo'da bazı küçük estetik değişiklikler gözleniyor. Bunun yanında küçük animasyonlar ve daha eğlenceli bir ekran bizleri bekliyor.

Görünümdeki bu küçük değişiklik değil tabii ki yeni sürümün tamamen başka bir isim almasının sebebi. Froyo, bir önceki sürüm olan Android 2.1'den yüzde 450 daha hızlı çalışıyor. Yani neredeyse 5 kat daha hızlı. Google'dan gelen açıklamalara göre, şu an piyasada bulunan tüm işletim sistemlerinden daha hızlı çalışıyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Flash 10.1 sadece Android işletim sistemi için geliyor. Böylece taşınabilir cihazlarda video da çok hızlı şekilde izleneceği tahmin ediliyor. Zaten son dönemde Apple'la arasının iyi olmadığı bilinen Google da adeta Adobe-Apple kavgasında taraf oluyor.

Froyo'dan söz açılmışken piyasanın büyük ağabeyi iPhone'da olmayan bir özelliğinden de bahsedelim. Froyo yüklü cihaz, bilgisayara bağlanmadan doğrudan güncellemeleri yapabiliyor. Ayrıca yine doğrudan internetten müzik de satın alınabiliyor. iPhone'da olduğu gibi bilgisayara senkronize edilmesine gerek kalmıyor.

Tabi Froyo'nun bir Google uygulaması olması da Google avantajlarını yanında getiriyor. Sadece Android işletim sistemlerinde kullanılmasına izin verilen Google Maps, Translate gibi uygulamalara doğrudan erişim olanağı veriliyor. Google, bu tür uygulamalarını Froyo için özelleştirmeyi de düşünüyor.

Yıl sonuna kadar birçok telefonda göreceğimiz Froyo, kullanıcılarını soğuk bir yaz tatlısı gibi memnun edebilecek mi? iPhone'un yarattığı bağımlılığı içinde bulunduğu telefonlara da sağlayabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun