Genel 05 EYLÜL 2009 / 08:20

NEC ekran çözümleri kapsamlı eko-stratejileri sunuyor

NEC bu konudaki sorumluluklarını çevreci üretim ve çevreci sürdürülebilirlik olarak iki aşamada temellendiriyor.

NEC bu konudaki sorumluluklarını çevreci üretim ve çevreci sürdürülebilirlik olarak iki aşamada temellendiriyor.


Çevreci vizyon kampanyasıyla NEC ekran çözümleri EMEA uzun vadeli çevresel sorumluluğunu tek bir mesaja dönüştürüyor artık. Şirket bu yılın sonunda yeni çevre dostu ürünler ve çözümler üretmeyi planlıyor.

Yapılan araştırmaya göre ticari IT, dünyadaki karbon dioksit yayılımını yüzde iki oranında artırıyor. Alman enerji ajansının verilerine göre, elektrik tüketiminin yüzde on birine eşyaların standby modunda bırakılması sebep oluyor. Avrupa’da israf edilen elektironik ürünlerin yüzde yirmi beşi yeniden dönüştürülüyor ve israf edilen materyallerin çok fazla olması göz önüne alındığında, üreticilerin geri dönüştürme sorumlulukları artıyor. NEC bu konudaki sorumluluklarını Çevreci Üretim ve Çevreci Sürdürülebillik olarak iki aşamada temellendiriyor. Çevreci Üretim’in amacı az enerjiyle daha fazla verimlilik sağlamak. Bu bir yandan eşyanın yaşam süresi garantiliyor. Diğer yandan ortaya çıkan teknik gelişmeler eşyanın fazla enerji isteğini azaltıyor.

Standart çevre özellikleriyle donatılmış daha fazla NEC ürünleri piyasaya çıkacak.  Bu ürünler çevre aydınlatma düzeyini ölçen ve ekran parlaklığını ayarlayan çevre aydınlatmalı sensörleri de içerecek. Eşyayı eco moduna ayarlamak kullanıcıya az enerji tüketim seçeneğini seçmesini sağlayacak. Karbon ölçüm aracı, masaüstü görüntüsü ya da eko moddaki projektör tarafından algılanan karbon dioksit miktarını ölçüyor. NEC üretimde ve operasyonda ürünün yaydığı karbon dioksit miktarı hakkında da bilgi veriyor.Çevreci Sürdürülebilirlik ise NEC’in paketleme ve taşımayı içerdiği üretim ve inovasyon sorumluluğu. Ürün imalatında ağır metaller gibi çevreye zarar veren maddeler yasaklanıyor. Geri dönüştürülen metal ve plastiklerin yanında daha fazla bio-plastik kullanılıyor. Aynı zamanda paketleme boyutları küçültülerek verimli taşımacılık sağlanıyor. Geri dönüştürülen paketleme materyali kullanımının artması, çevreyi de büyük bir yükten kurtarmış oluyor.