Genel 01 ŞUBAT 2009 / 11:54

NEC, 20 bin kişiyi işten çıkaracak

NEC, küresel kriz ve rekabet ortamı dolayısıyla zorlandığı yarı iletkenler ve diğer iş kollarındaki kayıplarını kapamak için dünya çapında 20 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

NEC, küresel kriz ve rekabet ortamı dolayısıyla zorlandığı yarı iletkenler ve diğer iş kollarındaki kayıplarını kapamak için dünya çapında 20 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.


NEC'in Ekim-Aralık arası net kaybı 130 milyar yeni (1.46 milyar dolar) buldu. Bu rakam bir yıl önce 5.2 milyar yendi. Şirketten yapılan açıklamaya göre gerileme Mart dahil tüm yıl boyunca sürebilir. Japon şirket, Japonya’da ve dünyada yapılacak işten çıkarmalarla 80 milyar yen tasarruf edilmesini umuyor. NEC, BT çözümlerinden mobil ve elektronik ürünlere operasyonlarının çok iyi gitmediğini bildirdi. Şirket geliri üçüncü mali çeyrekte 948 milyar yene düştü. Bu rakam geçen aynı dönem 1.05 trilyon yendi. Şirket Mart ayında tamamlanacak mali yılında net 290 milyar yenlik kayıp bekliyor.Japon elektronik üreticileri küresel ekonomik koşullarda ayakta durmaya çalışırken, bir Japon gazetesinin yaptığı açıklama dikkatleri çekti. Haber göre NEC, bir yonga anlaşması için Toshiba ile dirsek temasında. Nikkei’nin haberine göre Toshiba sistem yonga işinde NEC ile işbirliğine gidecek. NEC bu konuda açıklama yapmayı reddetti.


Hitachi de eleman çıkarıyorEleman azaltma yoluna giden bir diğer şirket ise Hitachi oldu. 7 bin kişiyi çıkaracağını açıklayan Hitachi, bu adımla 200 milyar yen tasarruf etmeyi öngörüyor. Şirket, Mart ayında bitecek mali yılda 7.7 milyar dolar net zarar beklediğini açıkladı.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun