Genel 13 KASIM 2009 / 07:02

NCR ve MOD firmaları film kiralama kiosklarını Amerika'da piyasaya sürüyor

İki şirket bilgisayar hafıza kartlarına yapılacak olan dijital yüklemeyi test etmeye başlayacak.

İki şirket bilgisayar hafıza kartlarına yapılacak olan dijital yüklemeyi test etmeye başlayacak.


Bu hafta, NRC firması ve MOD Systems, SD kartlara yükleme yoluyla indirilen dijital film kiralama kiosklarını Amerika'da piyasaya sunuyor. Aynı hafıza kartları dijital kameralar için de kullanılabiliyor.

Kiosklara, ilk lansmanda "Harry Potter ve Melez Prens" gibi son dönem filmlerinin olduğu 1000 film yüklenecek. MOD, gelecek yılın başında kiosklara 1500'den fazla film yüklenmesini umuyor ve CEO Anthony Bay, kullanılabilir içeriğin genişletilmesi için şirketin diğer film stüdyolarıyla görüşeceğini dile getiriyor.

Kullanıcılar yükleme yaptıktan sonra filmi izlemek için 30 gün süreye sahip olacaklar. Ayrıca filmi bir kere izlemeye başladıktan sonra, zaman aşımına uğramadan önce, izlemek için 48 saate sahip olacaklar. Filmlerin DVD versiyonlarının çıktığı tarihte kiosklarda da yerini alması umuluyor.

Formatın potansiyeli henüz net değil çünkü sim kart üzerinde güvenli bir şekilde video içeriğinin tekrarlayabilmesini sağlayacak çok fazla cihaz yok pazarda.

Önümüzdeki ay, Toshiba'nın güvenli kart yuvası olan cihazları tanıtması bekleniyor. Bu cihazların, tüketicilerin SD kartlarda depolanan dijital içeriği kolaylıkla izleyebilmesini sağlaması bekleniyor. Kioskların gelecek versiyonları, tüketicilerin içeriği çeşitli hafıza kartlarından dizüstü bilgisayarlara ya da portatif cihazlara taşımasına olanak verebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun