Genel 03 KASIM 2010 / 13:34

Nazi korkusu bitmek bilmiyor

Almanlar geçmişte yaşanan olaylar ve teknik yetersizlikler yüzünden elektronik kimlik kartlarına mesafeli duruyor.

Almanlar geçmişte yaşanan olaylar ve teknik yetersizlikler yüzünden elektronik kimlik kartlarına mesafeli duruyor.


Almanlar, kişisel bilgileri depolayan elektronik kimlik kartlarına isyan etmeye başladı. Alman vatandaşları elektronik imza kullanmaktan ve bu şekilde kimlik bilgilerinin açığa çıkmasından rahatsız.

Reuters’ın haberine göre pek çok Alman, doğum yeri ve tarihi, adresi, parmak izi ve biyometrik fotoğraf gibi kişisel bilgiler içeren elektronik kimlik kartı edinmekten aslında korkuyor. Güvenlik yetkililerine göre bu korku, ikinci dünya savaşında Nazi hükümetinin o dönemde insanları gözetleme yönteminden kaynaklanıyor. Nazi geçmişinden dolayı huzursuz olan Almanlar, bir anlamda kişisel verilerinin bu şekilde teşhir edildiğini hissediyor.

Almanya’da elektronik kimlik kartlarına yönelik talebin giderek azaldığını gösteren sonuçlarla birlikte yapılan bir araştırma, Almanların yüzde 44’ünden fazlasının bu kartlara şüpheli baktığını gösteriyor. Avrupa’daki haklayıcıların oluşturduğu bir organizasyon da hükümetin elektronik kimlik kartlar konusunda teknik anlamda yeteri kadar hazırlıklı olmadığını ve bu elektronik verilerin herhangi bir istismara açık olduğunu düşünüyor.

Geçmişte yaşanan talihsiz olaylar ve teknik anlamda şüpheli olan kartlar belli ki Almanları bir süre daha rahatsız edecek.