Genel 08 ARALIK 2010 / 07:03

"NATO, planı kutup ayılarına karşı mı oluşturdu?"

Wikileaks belgeleri Rusya ile NATO arasındaki ipleri gerdi. Rusya yeni çözümler peşinde.

Wikileaks belgeleri Rusya ile NATO arasındaki ipleri gerdi. Rusya yeni çözümler peşinde.


Wikileaks'in ortaya çıkardığı diplomatik belgelerde Rusya'nın Baltık denizine ulaşmasının NATO'da oluşturulan grupla engellendiği ortaya çıktı. Rusya'nın herhangi bir askeri müdahalesine karşı alınan önlemde Polonya başta olmak üzere Rusya'nın komşuları Estonya, Letonya ve Litvanya'nın örgütlendiği belirlendi.

Ortaya çıkan belgeler Rusya ve müttefiklerini huzursuzluğa itti. Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Avrupa Birliği yetkilileriyle yaptığı görüşmede Rusya'nın önümüzdeki yıl Dünya Ticaret Organizasyonu'na katılması yönünde bir anlaşmaya imza attı.

Ancak Rusya Büyükelçisi Dmitry Rogozin, "Yapılan planların tamamen yok olduğuyla ilgili güvence almamız şart. Bunun yanında Rusya'nın NATO için düşman olmadığı da bilinmelidir" dedi.

Rogozin, NATO yetkililerinin planların Rusya'ya karşı yapıldığı iddiaları kabul etmemesine rağmen oluşturulan planın açıkça ülkesini hedef aldığını vurguladı. Büyükelçi, "Kime karşı böyle bir savunma planı oluşturuldu? İsveç, Almanya, Finlandiya, Grönland, kutup ayıları ya da Rus ayıları mı?" diyerek tepkisini dile getirdi.

NATO'nun çekirdek kadrosu tüm üyelerini korumakla yükümlü ancak birliğe 2004 yılında katılan Estonya, Letonya ve Litvanya konusunda henüz NATO yeterince bilgi sahibi değil. Bu nedenle olası bir Rus saldırısında bu ülkeler NATO tarafından savunulamayacaklarından endişe ediyor. Özellikle Rusya'nın 2008 yılında Gürcistan'a savaş açarak başarıya ulaşması üç ülkenin daha iyi Birleşmiş Milletler ve NATO için baskı yapmasına yol açtı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun