Genel 01 ŞUBAT 2011 / 14:09

NATO Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi Türk mühendislere emanet edildi

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri NATO ile imzaladığı anlaşmayla stratejik Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi’ni Türkiye’de üretecek. Üç aşamadan oluşacak projenin ilk aşaması 20 milyon dolardan oluşarak 30 ayda teslim edilecek.Siemens’ten yapılan açıklamaya göre, NATO’da ilk kez, Türkiye merkezli bir şirketin liderlik ettiği ve Türk şirketlerinin çoğunlukta olduğu bir takım, yine Türk mühendisler tarafından geliştirilen bir çözümle, bu boyutta bir komuta kontrol ve bilgi sistemi projesi ihalesini kazanmış oldu.İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda konuşulan Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Türkiye Direktörü Orhan Akbulut, teklifi Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Türkiye’nin ana yükleniciliğinde Siemens Almanya, Siemens Belçika ve Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) ile birlikte verdiklerini açıkladı. Baştan sona Türkiye’de yürütülecek projenin neden yabancı ortakları olduğu sorusuna Akbulut, referanslarından faydalanmak üzere Siemens Almanya ve yaygınlaştırmada kullanmak üzere Siemens Belçika ile işbirlikleri gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ayrıca Türk mühendislik şirketi STM’nin uzun süredir başarılı çalışmalar yürütmesinden dolayı alt yüklenici olarak tercih ettiklerini açıkladı.2013’te toplam 25 birimde geliştirilen sistem kurulacakİhalenin kazanılmasıyla NATO’nun hava operasyonlarının stratejik seviyede planlanması, analiz edilmesi, koordinasyonu, komutası ve kontrolü için bir karar destek sistemi oluşturulacak.[caption id="attachment_17736" align="alignnone" width="455" caption="Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Türkiye Direktörü Orhan Akbulut ve STM Genel Müdürü Recep Barut"][/caption]

Akbulut’un verdiği bilgilere göre, bu sistemler sayesinde NATO Hava Harekâtının stratejik ve operasyonel düzeydeki yönetimi gerçekleştirilecek. Ayrıca proje kapsamında, NATO Balistik Füze Savunma Sistemi ile olan ara yüzü de en son teknolojiler kullanılarak geliştirilecek ve bu altyapı ileride Füze Savunma Sistemi için kullanılabilecek.6 Ocak 2011’de Siemens Türkiye ile NATO’nun ilgili birimi olan NC3A arasında Brüksel’de düzenlenen törenle atılan imzalar sonucunda başlanan projenin pilot uygulamaları 2012 yılında NATO’nun belirleyeceği iki üste gerçekleşecek. 2013 yılı içinde de NATO’nun farklı ülkelerinde yer alan 25 biriminde kullanılmaya başlanacak.Proje ihracata yönelik savunma sanayisi yatırımları için önemli bir adım olarak görülüyorÜç aşamadan oluşan projenin ilk aşamasında 20 milyon dolarlık bir maliyetin altına gireceklerini belirten Akbulut, 30 ay içinde ilk aşamanın tamamlanacağını aktardı. İkinci ve üçüncü aşamanın da benzer sürelerde teslim edilmesi hedefleniyor. Donanım ve lisanslama giderlerinin toplam maliyetteki yerinin sadece yüzde 5 olduğunu belirten Akbulut, projenin birinci aşamasının ardından geçilmesi öngörülen ikinci ve üçüncü aşamalarıyla birlikte çok daha yüksek bir iş potansiyelinin hedeflendiğini açıkladı.Proje kapsamında Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’ne komuta kontrol ve sistem mühendisliği desteği vereceklerini belirten STM Genel Müdürü Recep Barut, “AirC2IS, NATO’nun geliştirdiği Ağ Destekli Yetenek içeriğine uygun olarak tasarlanan ilk sistem olacak. Bu modern yapı, ileride NATO’nun stratejik ve taktik seviye sistemleri için örnek teşkil edecek. Bu sözleşme Türkiye’de ihracata yönelik savunma sanayindeki işbirlikleri için çok önemli bir başlangıç olacak” dedi.AirC2IS Projesinde yazılım ve sistemin tamamının Türkiye’de ve Türk mühendisleri tarafından geliştirileceğine dikkat çeken Barut, bu yapının ileride NATO’nun stratejik ve taktik seviye sistemleri için örnek teşkil edeceğini aktardı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun