Genel 24 EYLÜL 2008 / 12:10

NASA, Mars robot aracı Opportunity’nin yeni görevini açıkladı

Sadece üç ay için Mars’a gönderilen Opportunity 43 aydır veri toplamaya devam ediyor. Yeni hedef 12 kilometre ötede…

Sadece üç ay için Mars’a gönderilen Opportunity 43 aydır veri toplamaya devam ediyor. Yeni hedef 12 kilometre ötede…


Robot araç bu ayın başında, yalpalayan ön tekerleğine direnerek Victoria kraterine tırmanmıştı. Yeni hedef krater ise Victoria’nın 20 katı büyüklükteki Endeavour. NASA Jet İtki Laboratuarı’nda  (JPL – Jet Propulsion Laboratory) çalışan görev kontrol ekibi, günlük ilerleme kapasitesi yaklaşık 100 metre olan Opportunity’nin 12 kilometrelik bu yeni yolculuğunun iki yıl sürebileceğini söylüyor. Aracın görevi tamamlayacağına dair bir garanti de yok.  İki krater arasındaki 12 km’lik yol, robot aracın dört buçuk yılda; yani Mars’a indiğinden beri kat ettiği yola eşit.


Bilim adamları Endeavour’da Victoria kraterinde olanlardan daha büyük ve daha derin kaya katmanı yığınları bulunacağını düşünüyor. Proje’nin bilim araştırma yöneticisi Steve Squyres “Endeavour’a ulaşamasak bile, güneye doğru ilerledikçe, yüzeyde çok daha genç kaya katmanları bulacağımıza inanıyoruz” diyor.


Araç, su varlığına kanıt bulmak amacıyla ikizi Spirit ile birlikte Mars’a 3 veri toplaması için gönderilmesine karşın 43 ayı aşkın zamandır görevini sürdürüyor. Altı tekerlekli robot aracın ön tekerleğine şu an yön verilemiyor.


Araçlar, NASA’nın Mars Yörünge Kaşifi’nden gelen, gezegen yüzeyinin yüksek çözünürlükte resimlerden faydalanabiliyor. Bu sayede Jet İtki Laboratuarı aracın muhtemel engellere çarpmasını önlemeye yardımcı oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun