Genel 20 EKİM 2008 / 10:11

Nakit yerini alternatiflere bırakıyor

MasterCard'ın gerçekleştirdiği iki ayrı araştırma tüketicinin alternatif ödeme teknolojilerine ne derece açık olduğunu gösteriyor.

MasterCard'ın gerçekleştirdiği iki ayrı araştırma tüketicinin alternatif ödeme teknolojilerine ne derece açık olduğunu gösteriyor.


MasterCard’ın 13 ülkede alternatif ödeme yöntemleriyle ilgili eğilimleri ve tüketicilerin temassız ödeme gibi yeni teknolojilere ilgisini ölçümlemek amacıyla yaptırdığı ‘Küresel Nakit Kullanımı’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 75’i yakın bir gelecekte yanlarında büyük miktarda nakit bulundurmalarına gerek kalmayacağına inanıyor. Yüzde 66’sı alışverişlerinde beş yıl öncesine oranla daha az nakit ödeme yapmayı tercih ediyor. Yüzde 56’lık kesim ödemelerde nakit ve çeklerin yerini banka ve kredi kartlarının alacağı, tümüyle nakitsiz bir toplum oluşacağına inanıyor. Diğer yandan katılımcıların yüzde 49’u, eğer bankaları temin ederse, temassız kart kullanabileceklerini belirtiyor. Araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 47’si temassız kartlardan, teknolojinin önemli faydalarından biri olarak nitelendiriyor.


Alternatif ödeme örneğiŞirketin MasterCard PayPass kullanımı üzerine yaptırdığı MasterIndex Araştırması’na göreyse tüketiciler, MasterCard PayPass ürününü süpermarketlerde, taksilerde ve semt pazarlarında da kullanabilmeyi istiyor. Kullanıcılar yüzde 59’u süpermarket yanıtı verirken; yüzde 33’ü taksi ve yüzde 32’si semtpazarlarında ürünü kullanmayı talep ediyor. Ayrıca ulaşım ve sinema gibi alanlarda da BayPass’in kullanımı isteniyor. MasterCard PayPass 24 ülkede 122 bin satış noktasında kullanılıyor. Son rakamlara göre dünya çapında 37 milyonun üzerinde MasterCard PayPass kart bulunuyor. Ülkemizde de ürünün kullanım alanları yaygınlaşıyor.


 

GENEL (%)Süper marketler - 59Taksi - 33Semt pazarı - 32Sinemalar - 28Ulaşım - 24Fast Food restoranları - 21Yiyecek/içecek otomatları - 20Eczane - 17Konser, stadyum vb. girişleri - 16Otopark ödemeleri - 13Benzin istasyonları - 11Her yerde geçsin - 3


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun