Genel 14 NİSAN 2010 / 10:57

"N'olur şifrenizi değiştirmeyin!"

Yeni bir araştırma bilgisayarda güvenlik önlemleri adına yaptığınız şeylerin gereksiz olduğunu ortaya koydu.

Yeni bir araştırma bilgisayarda güvenlik önlemleri adına yaptığınız şeylerin gereksiz olduğunu ortaya koydu.


Bugün güvenlik adına pek çok kez yenilediğiniz şifreleriniz internette yaptığınız pek çok iş için bir imza niteliği taşıyor. Güvenliğiniz için tekrar tekrar değiştirmek zorunda kalınan bu şifreleri hatırlamak da (*) bir o kadar zahmetli olabiliyor.

Microsoft'un ortaya koyduğu yeni bir araştırma ise güvenlik önlemleri adına yaptığımız bu rahatsız edici uğraşların zaman kaybı olduğunu iddia ediyor. Kullanıcılar şifrelerini değiştirmeleri üzerine düzenli olarak uyarılıyorlar, ancak siber saldırganlara karşı tekrardan şifrenizi değiştirmeniz çevrimiçi filtrelemeye karşı alınan etkili bir önlem olmuyor.

Microsoft Araştırma Analisti Cormac Herley konuyla ilgili şunları söylüyor: "Şifre değişimi esnasında kullanıcıların takip edeceği çok fazla adım var ve tüm bu süreçte yeni ve daha fazla tehdit ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra güvenlik uzmanları kullanıcıların siber savaşta genellikle çok fazla şeye hakim olduğunu düşünerek hata yapıyor. Ayrıca tüm bu tavsiyeler kişilerin zamanını önemsemiyor."

Herley, siber saldırganlara karşı verilen bu yetersiz ve hayli zaman alan önlemleri gereksiz bulduğunu söylüyor ve güvenlik konusunda şifre değişiminden ziyade daha etkin önlemler alınması gerektiğini vurguluyor.

* Bizi dikkatle izleyen sevgili okurumuza yorumu için teşekkürler :)