Genel 22 KASIM 2010 / 14:02

Mozilla, kendi mobil uygulama mağazasını açıyor

Mozilla, “Cihazdan bağımsız açık bir uygulama mağazası” açmakta kararlı.

Mozilla, “Cihazdan bağımsız açık bir uygulama mağazası” açmakta kararlı.


Mozilla’nın The State of Mozilla başlıklı geleneksel yıllık toplantı kararlarından yeni bir plan ortaya çıktı. Bu plana göre şirket büyük hesapların döndüğü mobil dünyada kendi mobil uygulama mağazasıyla yer almak istiyor.

Hali hazırda pek çok akıllı telefonda yer alan Firefox uygulamasını Fennec tarayıcısı olarak sunan şirketin mobil mağaza girişimi diğerlerinden biraz farklı. Kendi mobil uygulama mağazasını “Açık Web Uygulama Ekosistemi” olarak tanımlayan Mozilla, mobil uygulama mağazasının bir prototipini tasarladı bile.

Bu mobil mağazayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise marka fark etmeksizin tüm akıllı mobil platformlarda çalışacak uygulamalara yer verecek olması. Açık uygulama mağazası fikrinden de anlaşılacağı gibi bu mağazadaki uygulamalar cihazdan bağımsız olarak her akıllı telefonda çalışacak.

Mozilla'nın merakla beklenen açık uygulama mobil mağazasını ne zaman piyasaya sunacağı ise şimdilik belli değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun