Genel 07 TEMMUZ 2010 / 11:44

Mozilla Firefox 4'ü duyurdu

Yeni sürümde şaşırtıcı yenilikler kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Yeni sürümde şaşırtıcı yenilikler kullanıcıların hizmetine sunuluyor.


Son dönemde yapılan testlerde internet tarayıcıları Chrome ve Safari'nin Internet Explorer (IE) ile Firefox'u geçtiğini görüyoruz. Kullanım oranlarına bakıldığında hâlâ ilk iki sırada bulunan IE ve Firefox, yeni güncellemelerle kendilerini geliştirmeye çalışıyor. Zira kullanıcı alışkanlıkları değişmeye başlıyor ve ürünler arasında daha kolay tercih geçişleri yaşanmaya başladı.

Firefox tarayıcı pazar payında azalma yaşanmasına engel olmayı da amaçladığı yeni tarayıcısı Firefox 4 betayı tanıttı. Yeni tarayıcı da azımsanmayacak değişiklikler görülüyor. Örneğin sekmeler ekranın en üzerine biraz da Chrome'u andıracak şekilde konuşlandırılmış.

 

Sol üst köşede turuncu zemine oturtulmuş "Firefox" butonu göze çarpıyor. Bu kısım dosya, düzen gibi kullanıcı ihtiyaçlarını tek bir yerde topluyor. Yeni eklentilerin tarayıcıya uygulanmasının kolaylaştığı tarayıcı uzun süre tartışma konusu olan HTML5 desteği de sağlıyor. Ayrıca Mozilla, Opera, Adobe ve Google gibi yazılımcıların desteklediği yüksek kaliteli video oynatma formatı WebM desteği de bulunuyor.

Yeni tarayıcıda Mozilla'nın en çok vurguladığı konuysa, yeni tarayılarının "daha, daha ve daha hızlı" olması. Mozilla yeni sürümde bu konuya çok güveniyor. Ayrıca Firefox 4'te nereye giderseniz gidin şifre, ayarlar ve geçmiş görüntülemesi gibi yenilikler de geleceği belirtiliyor.

Firefox 4'ün beta sürümünü http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html adresinden indirebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun