Genel 31 EKİM 2008 / 09:57

Motorola ekonomik krizden kurtulmanın çarelerini arıyor

Motorola hisseleri, şirketin üçüncü çeyrekteki 397 milyon dolar zararı ile büyük bir düşüşe geçti.

Motorola hisseleri, şirketin üçüncü çeyrekteki 397 milyon dolar zararı ile büyük bir düşüşe geçti.


Geçen yıl aynı dönemde 60 milyon kar eden şirket, cep telefonu birimini ayırma planını erteleyebileceğini açıkladı. İlk çeyrekteki satışlar geçen yıla oranla yüzde 15 azalarak 7,48 milyar dolar oldu. Bu hafta başında Motorola, ev ve ağ mobilite birimlerini, genişbant ev çözümleri, genişbant erişim çözümleri ve hücresel ağlar şeklinde üç yeni üniteye böleceğini açıkladı. Ayrıca şirket faaliyetlerini de bölerek halka açık iki şirket şeklinde devam ettirebileceğini belirtti.


 


Amerikalı cep telefonu üreticisinin 3.000 kişiyi işten çıkarması muhtemel. Motorola CEO Yardımcısı Greg Brown işten çıkarmaların üçte ikilik bölümünün mobil cihazlar biriminde gerçekleşeceğini söylüyor. Bu sayede şirket, gelecek yıl 800 milyon dolar kurtarmış olacak. Motorola hisseleri yüzde 5,3 düşüşle 5,17 dolara gerilerken, rakibi Nokia yüzde 5,8’e yükseldi. Aynı şekilde Ericsson 3,1, Qualcomm ise yüzde 4,8 artış elde etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun