Genel 07 OCAK 2010 / 14:28

"Modern Türkiye" bu kez Graz'da sergilenecek

İstanbul Modern, Othmar Pferschy'nin fotoğraflarını Graz'da sergiliyor.

İstanbul Modern, Othmar Pferschy'nin fotoğraflarını Graz'da sergiliyor.


Fotoğraflarıyla genç Cumhuriyet'in ve Türk insanının dünyaya tanıtılmasında büyük görev üstlenen Othmar Pferschy'nin Modern Türkiye başlıklı fotoğraf sergisi, Avusturya'da, Viyana ve Salzburg‘dan sonra bu kez doğduğu kent Graz'da sergileniyor. Sanatçının 89 yapıtının yer alacağı sergi, 12 Ocak'ta Stadtmuseum Graz'da açılıp, 21 Şubat 2010 tarihine dek sürecek. Othmar Pferschy'nin fotoğrafları 25 Şubat - 20 Mart tarihleri arasında da Dornbirn'de Museum der Stadt Dornbirn'de sergilenecek.

Sergide, Othmar Pferschy'nin, 1926-1969 yılları arasında tüm Türkiye'yi dolaşarak çektiği binlerce fotoğraftan küratör Engin Özendes'in seçimiyle oluşan geniş bir seçki yer alacak. Avusturyalı fotoğrafçının, ülkemizin görsel tarihi sayılabilecek 1714 adet negatif ve 1293 adet basılmış fotoğraftan oluşan arşivi, kızı Astrid von Schell tarafından İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Arşivi'ne bağışlanmıştı.

"Genç Türkiye'nin bir çeşit gözü olan" Othmar Pferschy'nin fotoğrafları, yeni dönemi dünyaya göstermek amacıyla hazırlanan ve baskısı Münih'te Türkçe, Fransızca, İngilizce, Almanca açıklamalarla yapılan "Fotoğrafla Türkiye" adlı albümde (1936), "La Turquie Kemaliste" dergilerinde, pullarda, kartpostallarda, kâğıt paralarda, kitaplarda, broşürlerde, takvimlerde ve pek çok tanıtıcı yayında kullanıldı. "Fotoğraflarla Türkiye", "Turistik Türkiye" adlı sergiler, Bükreş, Belgrad, Atina ve Montreux'de açıldı. Bu kentlerde, yabancı dillerde hazırlanan yayınlar dağıtıldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun