Genel 01 EKİM 2010 / 12:16

MOBİSAD e-atıklar için proje geliştirdi

MOBİSAD İkinci El Cihaz Ticareti ve Elektronik Atık Yönetimi projesini duyurdu.

MOBİSAD İkinci El Cihaz Ticareti ve Elektronik Atık Yönetimi projesini duyurdu.


Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) İkinci El Cihaz Ticareti ve Elektronik Atık Yönetimi projesini duyurdu. Projenin ile ikinci el olarak alınan satılan cep telefonlarının KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 1'e çekilerek bu alışverişin önemli ölçüde kayıtlı yapılan ticaret haline getirilmesi öngörülüyor.

MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, Türkiye'de 1994-2009 yılları arasında sinyal alıp veren 130 milyon adetten fazla mobil cihazın satıldığını ve 72 milyon adet cihazın da atıl durumda olduğunu söyledi.

Bu cihazlara yönelik gerçekleştirilen ticarette ise devletin bir gelir elde etmediğini aktaran Dursun, yasal bir düzenleme ile yüzde 18 olan vergi oranının yüzde 1'e çekilebileceğini söyledi. Dursun sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Elektronik Atık Fonu oluşturularak atıl cihazların bir merkezde toplanabilecek. Cihazlar yetkili kuruluş tarafından elden geçirildikten sonra yurt içi ya da yurt dışı satılabilecek ve bu sayede devlet vergi geliri elde edebilecek. Aynı zamanda ikinci el cep telefonlarını satan vatandaşlarda bundan para kazanabilecek."

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Taş da ekonomik sistemin, alışveriş fişi almayı gereksiz kıldığını söyledi. Taş, "Bu sebeple özellikle ikinci el cep telefonu satışında, dükkanlar yüzde 18 vergi ödemektense yüzde 20 indirim yapmayı tercih ediyor" dedi. Taş, cihazların resmi olarak satılması halinde hem devletin vergi gelirinin artacağını hem de vatandaşların garantili ikinci el cihaz alabileceğini ifade etti.

MOBİSAD tarafından proje ile ilgili şu ayrıntılar verildi: "Bu sistem dahilinde perakende ve yetkilendirilmiş servis ağı ile toplanan cihazların bakım ve onarımları yapılmış ve garantilendirilmiş bir şekilde yeniden iç ve dış piyasaya arzları mümkün olabilecektir. Yapılan tahminlerle, Proje sadece bu boyutu ile '0' TL vergi geliri olan bir ticaretten devletin yılda 12,4 milyon TL vergi geliri elde etmesine, bu konuda gerekli şartlara haiz yetkilendirilmiş teknik servis ağı ile yaklaşık 800 kişinin istihdam edilmesine, tüketicinin güvenle 2.el cihaz almasına dolayısı ile yeni cihaz ithalatının kısmen de olsa düşürülmesine ve bazı ülkelerde olduğu gibi 2. el cihaz ihracatının kayıt içinde yapılmasına imkan sağlanacaktır."

Projenin diğer boyutunun ise atık yönetimi konusu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Projede, atıl duruma gelen ve kullanılmayacak durumda olan cep telefonlarının gene aynı ağ tarafından tüketicilerden toplanarak düzenlemelere uygun şekilde dönüştürülebileceği belirtiliyor. Materyallerinin tekrar kazanımını, çevre kirliliğinde önemli riskler taşıyan, cep telefonu ve aksesuarlarında mevcut olan berilyum, bor, civa, kadmiyum ve kurşun gibi son derece tehlikeli materyallerin imhasının sağlanmasının da bu projeyle mümkün olabileceğine dikkat çekiliyor.

Bu haber BThaber gazetesinin 783. sayısında yayınlanmıştır.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun