Genel 15 ŞUBAT 2010 / 12:22

Mobilin kalbi kapılarını açtı

15-18 Şubat tarihleri arasında Barselona'da gerçekleştirilen GSMA Mobile World Congress ziyarete açıldı.

15-18 Şubat tarihleri arasında Barselona'da gerçekleştirilen GSMA Mobile World Congress ziyarete açıldı.


Barselona'daki GSMA Mobile World Congress rüzgârı başladı. Genellikle 4. Nesil teknolojilerin ve yeni cep telefonlarının sahne aldığı etkinlikte katılımcılar, mobil güvenlik konusunda çıkan yeni ürünlerle de tanışma fırsatı buldu.

Öte yandan etkinliğin yaşanan küresel krizin de etkisiyle neredeyse yarı yarıya küçüldüğü de gözlerden kaçmadı. Ziyaretçi sayısındaki düşüşe paralel özellikle fuar alanında dinlenme alanı olarak yeniden düzenlenen devasa boşluklar dikkat çekiciydi.

Yeni ürünler fuarda

Özellikle cep telefonu tarafında onlarca yeni ürün ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Örneğin yüklenen ek bir uygulamayla alkolmetreye dönüşen cep telefonları en çok ilgi çeken ürünlerin arasında yer alıyor. Bunun dışında iPhone ile kontrol edilebilen oyuncak helikopterler de ilgi çekici ürünlerden bir diğeri.

Kaspersky gibi güvenlik şirketlerinin yanında, özellikle bazı üreticiler yüzde yüz güvenli mobil platform sundukları iddiasını standlarında kanıtlama yarışındalar. Önümüzdeki dönemde mobil güvenlik konusunda yaşanacak yeni gelişmelerin sinyalleri şimdiden kendini belli ediyor.

NEC gibi şirketlerin sunduğu bütünleşik akıllı mobil platformlar da fuarın ilgi çeken alanları arasında. MWC'nin kongre tarafında ise 4G'ye geçen ülkelerin yaşadığı sorunlar ve bunların çözümleri üzerine oturumlar düzenlenirken, salonların geçen yıllara göre oldukça boş olduğu da gözlerden kaçmıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun