Genel 13 AĞUSTOS 2010 / 06:15

Mobil telefon ve işletim sistemi pazarında neler oluyor?

Gartner ve IDC'nin ekonomik raporları yayınlandı; Android tırmanışını sürdürüyor.

Gartner ve IDC'nin ekonomik raporları yayınlandı; Android tırmanışını sürdürüyor.


Dünya, mobil iletişim araçlarının gün geçtikçe önem kazandığı bir döneme doğru gidiyor. 2010 yılının ikinci çeyreği ile ilgili sonuçlar da bu tezi doğruluyor.

Öncelikle mobil işletim sistemlerini inceleyelim. İşletim sistemleri pazarında en büyük payı, geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 10 değer kaybeden Symbian elinde bulunduruyor. Yüzde 41,2 satış oranı bulunan Nokia'nın Symbian'ını Blackberry yapımcısı Research in Motion (RIM) işletim sistemleri takip ediyor. RIM de geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 1 düşse de yüzde 18,2 ikinci sıradaki yerini koruyor.

Android işletim sistemi geçtiğimiz yıla göre yüzde 16'lık bir artışla pazar payını yüzde 17,2'ye çıkardı. Bunun yanında iOS da küçük bir artışla yüzde 14,2 oranında pazar payına erişti.

Windows Mobile da düşüş yaşayan işletim sistemleri arasına girdi. 2009 yılının ikinci çeyreğine göre bu yıl yüzde 4'lük bir düşüş yaşayan işletim sistemi zor günler geçiriyor.

Tüm bunların yanında mobil işletim sistemlerinin satışı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 21 milyon artarak 61 milyon 650 bine ulaştı.

Mobil cihazlarda durum nedir?

İşletim sistemlerindeki artış cihazların artık akıllı telefona doğru yöneldiğini de gösteriyor. Bunun yanında toplam cihaz satışında geçtiğimiz yıla göre 40 milyon adetlik bir artışla 325 milyona çıktığını söylemek mümkün.

Listenin başında uzun süredir olduğu gibi Nokia yer alıyor. Nokia'nın pazar payı yüzde 2 oranında düşse de yüzde 34,2'lik oran Fin şirketi zirvede yalnız tutmaya yetiyor. Samsung ufak bir artışla pazar payını yüzde 20 seviyesine çekerek ikinci sıradaki yerini korudu.

Pazar sıralamasında LG üçüncülüğü elinde bulundururken, RIM'in yakaladığı yükseliş eğilimiyle Sony Ericsson'la pazar payını yüzde 3,4'de eşitlemesi dikkat çekiyor.

Motorola pazar payını neredeyse yarı yarıya kaybetse de önceki gün Motorola'dan gelen açıklamayla Droid akıllı telefonlarla önümüzdeki dönemde bir artış bekleniyor.

Apple ve HTC de pazar paylarını arttırarak listede yükselişe geçen diğer şirketler. HTC ve Samsung'un neredeyse ikiye katladıkları akıllı telefon pazar payları kabaca görülebiliyor. Bunun sebebininse Android işletim sistemi olduğu tahmin ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun