Genel 05 EKİM 2011 / 16:12

Mobil sağlıkta dev bir pazar değerlendirilmeyi bekliyor

Mobil sağlık pazarı değerlendirilmeyi bekliyor

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’11’in üçüncü ve son gününde düzenlenen M-Sağlık/ Tele Sağlık Konferansı’nda özellikle mobil sağlık uygulamalarının geleceği üstüne bilgiler ve rakamlar sunuldu, fikir alışverişleri yapıldı.Cenk Tezcan’ın başkanlığını yürüttüğü konferansta ilk konuşmayı Tıp Bilişimi Derneği Başkanı Mustafa Özmen yaptı. Özmen, yaptığı konuşmada öncelikle dünyada nüfusun yaşlandığına dikkat çekti ve şunları söyledi: “Türkiye’de şu an 65 yaş üstü insanların toplam nüfusa oranı yüzde 5. 2050’de ise bu oran yüzde 15 olacak. Japonya’da ise 2050’de yüzde 50’si 65 yaş ve üstü olacak. Bu kişiler kritik çünkü 65 yaş üstü insanların sağlık harcamaları yüksek. Kaçınılmaz bir ihtiyaç artışı olacak sağlık hizmetlerine. Sağlık dev bir pazar. Yeni bakım modelleri ortaya çıkıyor. Evde bakım bunlardan biri, evde bakımın gelişmesi için inovasyona da ihtiyaç var”

Mobilitenin sağlık sektöründeki dönüşümün itici gücü olduğunu anlatan Özmen, 2014’te dünyada mobil sağlık ve telesağlık pazarının hacminin 4,6 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Dünyada cep telefonlarının yüzde 9’unda m-sağlık uygulamalarının olduğuna değinen Özmen, “2015’te 1,5 milyar akıllı telefon olacak. Bunların üçte birinde m-sağlık uygulaması olacak. Bunlar gerçekten ciddi rakamlar” dedi.

Gündem konusu mobil sağlık ve telesağlık uygulamaları oldu

Cenk Tezcan da çeşitli öngörüler hakkında bilgi verdi. Tezcan, 2014’te 1 milyon teleskobik gateway satılacağını söylerken, TV gibi cihazların sağlıkta da video konferans sistemleri gibi gelişmeler dahilinde kullanılmaya başlanacağını dile getirdi.

T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan yaptığı konuşmada bakanlıklarının mobil sağlığa bakış açıları hakkında bilgi verirken, bakanlık olarak işin omurgasını oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Konuşmalardan sonra gerçekleşen panellerde de gündem konusu mobil sağlık ve telesağlık uygulamaları ve bunların kullanımının sektörde nasıl artacağı oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun