Genel 06 EKİM 2011 / 08:47

Mobil iletişimin mutfağından en taze bilgiler

ICT Summit Eurasia ’11’in üçüncü günündeki ilk etkinliklerden biri Mobilişim konferansı oldu. Konferansta sektörün ileri gelen kurumlarının üst düzey yöneticileri mobil dünyanın bugününü ve yarınını masaya yatırdı, kendi deneyimlerini paylaştı.

Açılış konuşmasını MOBİLSAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin’in yaptığı konferans mobil iletişim ve bilişim dünyasının kalbinden isimlerin sunumları ve panellerle gün boyunca devam etti. Konuşmasında bilişim pazarı ve mobil dünyanın analizini yapan Alkin, küresel veri trafiğinin önümüzdeki 5 yıl içinde 26 kat büyüyeceğini belirtti. Alkin bunda cihazdan cihaza aktarımda beklenen yüde 109’luk artışın da büyük payı olacağını vurguladı. Alkin konuşmasını, Türkiye’nin genç nüfusunun iş fırsatları ve gelişim açısından büyük potansiyel oluşturduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı.

Alkin’in konuşmasının ardından düzenlenen ‘Kurumsal mobil çözümleri’ adlı panelde de kurumsal alanda mobil çözümlerin bugünü ve yarını değerlendirildi. Başkanlığı’nı BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl’ün yaptığı panelde ilk söz alan Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan, önce kurumsal açıdan mobil çözümlerin sınıflandırmasını yaptığı konuşmasında bugün finansal daralma içerisinde yavaşlayan teknoloji yatırımlarının bir yıl içinde tekrar hızlanacağını dile getirdi. Kurumların, güvenlik ve maliyet gibi konularda yaşadıkları sorunlar için çıkış kapısı aradığını belirten Ruacan kurumlardaki mobil cihaz kullanımı konusundaki görüşlerini şöyle sıraladı: “Kurumsal tarafta hâlâ BlackBerry platformu ağırlıkta ama önümüzdeki dönemde diğerlerinin yükselerek pastadan daha büyük dilimler almaları gündemde. Laptop kesinlikle ölmeyecek, baskınlığını yitirerek tablet bilgisayarlarla beraber yoluna devam edecek”

“Mobil iletişim zamanı kazandırıyor”

Vodafone Türkiye Kurumsal Data, Ürünler & Servisler ve Sabit İş Bölüm Başkanı Dr. Ayşe Ufuk Ağar ise mobil uygulamaların kurumlarda maliyetleri düşürerek iş süreçlerini optimize eden bir rol oynadığını belirterek gerçek hayatta zaman kazanmanın yolunu açtığını dile getirdi. Ağar, “Mobil iletişimi kullandığımız sağlık projeleri ile hastalara çok değerli saniyeleri ve dakikaları kazandırıyoruz. Onların yaşam şansını yükseltiyoruz” dedi.

Avea Kurumsal İş Birimi Kurumsal Pazarlama & Çözümleri Direktörü Ebru Kanatlı ise M2M (cihazdan cihaza iletişim) tarafında hâlâ tam olarak görülemeyen bir potansiyel olduğunu hatırlattı. Kanatlı konuşmasını, mobil iletişimde lokasyon tabanlı servislerin farklı açılımlarla karşımıza çıkacağını belirterek sonlandırdı.

[caption id="attachment_35924" align="alignleft" width="262" caption="Panel: Mobil dünyada Ar-Ge ve inovasyon"][/caption]

‘Kurumsal mobil çözümleri’ panelinin ardından Barış Ruacan’ın ‘Akıllı cihazların geleceği’ ve ardından da Danışman Gamze Olgun Parıldamış’ın ‘Mobil pazarlama’ adlı sunumlarıyla devam eden etkinlik gündemi, öğle arasından sonra ‘Mobil dünyada Ar-Ge ve inovasyon’ konulu panelle devam etti. Başkanlığını Novida Stratejik Yönetim Hizmetleri Kurucusu ve Genel Müdürü Işık Aydın Deliorman’ın yaptığı panelde ilk söz alan Oksijen Ar-Ge Genel Müdürü Arda Özgün, “Mobil artık interneti internet de artık mobil” diyerek bugüne kadar elde edilen mobil gelirlerin ses kaynaklı olduğunu, artık bunun ‘veri’ye doğru kaymaya başladığını söyledi. “Geldiğimiz noktada ağlarda kişiselleştirme yapabiliyoruz. Buda bize, müşteriye kişiselleştirilmiş servisler sunabilme imkânı veriyor ” dedi.

Prime Danışmanlık Ar-Ge Teşvikleri ve Kurumsal Hizmetler Koordinatörü Banu Atalay ise girişimciliğin vazgeçilmez bir olgu olduğunu belirterek 90’lı yıllardan bugüne girişimciye destek olunması konusunda çok yol alındığını söyledi. Bugün iş geliştme amacıyla 100 bin TL’ye kadar kolay verilen teşviklerin önemine vurgu yapan Atalay, eğitimin de bu yönde bir evrim içine girdiğini kaydetti.

“2 satır kod yazan herkes girişimcidir”

Pozitron Yazılım Genel Müdürü Fatih İşbecer ise mobil uygulamalar tarafından bakarak, bir cihazın tüm fonksiyonlarıyla kullanılabilmesi için tüm bileşenlerine ulaşılabilmesinin gerektiğini söyledi. Bunun yolunun da uygulamalardan geçtiğini belirten İşbecer, “Bugün 2 satır kod yazabilen herkes için girşimcilik yolu açık ama burada esas olan kullanıcı deneyimine odaklanmak” dedi.

[caption id="attachment_35925" align="alignleft" width="262" caption="Panel: Yazılımın geleceği mobil uygulama"][/caption]

Mobil uygulamalarda hız ve kullanıcı deneyimi ön planda

Günün son etkinliklerinden biri olan ‘Yazılımın geleceği mobil uygulama’ adlı panelde ise uygulama geliştiriciler ve mobil pazara hakim şirketlerin yöneticileri söz aldı. Başkanlığını MOBİLSAD Yönetim Kurulu Üyesi & MOBILTURK Genel Müdürü Nedim Karasu’nun yaptığı panelde konuşan Samsung Pazarlama ve İletişim Müdürü Cem Sezer, masaüstü uygulamayla mobil uygulama arasındaki en büyük farkın, mobil uygulamaların kullanıcının hızlı erişebileceği şekilde tasarlanmış olması olduğunu söyledi. Sezer, “Çok iyi kod yazıyor olabilirsiniz ama son kullanıcıya ulaşacak uygulamada mutlaka iyi bir arayüze ihtiyacınız var” dedi. Sezer’den sonra söz alan Fugo Bilişim Kurucu Ortağı Deniz Mert Edincik, “Bir arayüzde, kullanıcı nereden neyi yapabileceğini yarım saniye daha erken anlayabiliyorsa o arayüz başarılıdır” dedi.

Motiwe Kurucu Ortağı Mete Bayrak ise uygulama kavramının eskiden beri varolduğunu ancak PC döneminde bunun oturmadığını söyleyerek söze başladı. Uygulama kavramının mobilde insanların buna para harcama düşüncesinin oturmasıyla yaygınlaştığını dile getiren Bayrak, “İnsanlar para harcamaya SMS ile başladı ve uygulamaya para ödeme düşüncesi bu şekilde insanların zihnine yerleşti” dedi.

“Kullanıcı deneyimine hakim tasarımcı az”

Son olarak söz alan GLOBILE Yönetici Ortağı Mustafa Tan ise konuşmasında sektörün sorunlarına değindi. Kullanıcıların artık masaüstü bilgisayarı terk etmek istediğini ancak mobil cihazlarda da PC’de yaptığı her şeyi yapmak istediğini belirten Tan, bunun geliştiriciler için zorluk yarattığını dile getirdi. Tan, en önemli sorunlardan birinin de kullanıcı deneyimine hakim tasarımcı bulmanın zor olması olduğunun altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun