Genel 25 ŞUBAT 2010 / 09:33

Mobil cihazlar PC'leri geride bırakacak

Deloitte'un telekomünikasyon eğilimlerini ortaya koyan raporu, 2010 ve sonrasına ışık tutuyor.

Deloitte'un telekomünikasyon eğilimlerini ortaya koyan raporu, 2010 ve sonrasına ışık tutuyor.


9.'su yayınlanan Deloitte Telekomünikasyon Öngörüleri raporu, iletişim dünyasındaki gelişmelerin yanı sıra mobil ve VoIP iletişimin geleceğini belirleyen son trendler gibi pek çok konuyu ele alıyor.

Rapora göre önümüzdeki dönemde, akıllı cep telefonları arama motoru özellikleri ile bilgiye erişimde önemli bir işlev üstlenmeye hazırlanırken, mobil cihazlar üzerinde VoIP (internet üzerinden ses iletişimi) kullanımının artması, mobil operatörlerin yeni stratejiler geliştirmesini sağlayacak. Bu da telekomünikasyon endüstrisini yeni teknolojileri daha etkin kullanmaya yönlendiriyor.

Mobil reklamcılık büyüyecek

Günümüzün gezgin tüketicisi, akıllı cep telefonlarını, sesli haberleşmenin yanı sıra daha çok e-posta, takvim ve web tarayıcı özellikleri ile tanıyor. Deloitte, 2010 sonuna kadar en çok kullanılan bu uygulamalara bir yenisinin daha ekleneceğini öngörüyor. Mobil arama uygulamalarının 2010 sonuna kadar 2 milyar dolara yakın bir iş hacmi oluşturması bekleniyor. Mevcut web arama motorlarının işlevlerini mobil ortamlara uyarlaması, mobil arama konusunda yeni girişimlerin ortaya çıkması, ürün ve hizmet pazarlamasını desteklemek amacıyla geliştirilen uygulamalar, mobil arama teknolojilerinin gelişmesi ile sonuçlanacak.

Akıllı cep telefonları, 2009'da 180 milyon adetlik satış rakamı ile taşınabilir PC satışlarının üzerinde bir performans gösterdi. 2011 yılına kadar, 400 milyon adetlik satış rakamına erişmesi beklenen akıllı cep telefonlarının, dünyadaki tüm PC satışlarını da aşması bekleniyor.

2012'de piyasaya girmesi beklenen 500 milyon adetlik cep telefonunun ise mobil reklamcılık pazarında yaklaşık 7,2 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratması, Mobil Arama işlevinin de neden önemli olduğunu gösteriyor.

BT pazarı büyüyor

2010 yılında dünya bilgi teknolojileri pazarının yüzde 3,3 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Buna karşılık telekomünikasyon ekipmanları pazarındaki büyümenin ise yüzde 3,2 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Telekomünikasyon pastası içinde en çok gelecek vaat eden mobil ağ teknolojilerindeki büyüme ise yüzde 7 olarak gerçekleşecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun